Jaki wpływ ma rozwód na wkłady wniesione do spółki, z których część pochodzi z majątku odrębnego a część ze wspólnego?

Art. 45 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek odrębny. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swego majątku odrębnego na majątek wspólny. Zwrotu dokonywa się przy podziale majątku wspólnego; jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.

Porady prawne

Sąd Najwyższy uznał, że jeśli wkład jednego z małżonków w spółce cywilnej został sfinansowany środkami pochodzącymi z majątku wspólnego (dorobkowego) małżonków, to po rozwodzie jest on rozliczany w sposób analogiczny do rozliczenia dotyczącego nakładów z majątku wspólnego na majątek odrębny (osobisty).

Wniosek jaki należy wyciągnąć zobrazuje przykład. Małżonkowie zakładają spółkę wnosząc wkład w wysokości 20000 zł każde. Jeden z małżonków przekazał na wkład pieniądze otrzymane w spadku. Drugi natomiast przeznaczył pieniądze, które odłożyli małżonkowie w czasie trwania związku. Jeśli doszłoby do rozwodu, to małżonek ten będzie obowiązany zwrócić kwotę 20000 zł, która uszczupliła ich majątek wspólny. Kwota ta zwiększy majątek dorobkowy, który ulegnie podziałowi po orzeczeniu rozwodu.
 

Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 15 września 2004 r. III CZP 46/2004


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika