Kiedy emeryt może zgłosić wniosek o ponowne przeliczenie podstawy wymiaru jego emerytury?

Art. 110 ustawy o emeryturach i rentach z FUS stanowi, że wysokość emerytury lub renty oblicza się ponownie od podstawy jej wymiaru, jeżeli do jej obliczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego przypadającą w całości lub w części po przyznaniu świadczenia, a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzednio obliczonego. Warunek posiadania wyższego wskaźnika wysokości podstawy wymiaru nie jest wymagany od emeryta lub rencisty, który od dnia ustalenia prawa do świadczenia do dnia zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie świadczenia, nie pobrał świadczenia wskutek zawieszenia prawa do emerytury lub renty lub okres wymagany do ustalenia podstawy przypada w całości po przyznaniu prawa do świadczenia, a wskaźnik wysokości podstawy wynosi co najmniej 130%. 

Sąd Najwyższy stwierdził, że ubezpieczony, który we wniosku o podjęcie wypłaty emerytury zawieszonej nieprzerwanie od dnia ustalenia prawa do niej nie zgłosił wniosku o ponowne obliczenie podstawy tego świadczenia - stosownie do art. 110 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353 ze zmianami) - zachowuje prawo do ponownego obliczenia podstawy wymiaru emerytury.

Warunek posiadania wyższego wskaźnika wysokości podstawy wymiaru nie jest wymagany od emeryta. Jeśli emeryt go posiada może się domagać ponownego obliczenia podstawy wymiaru emerytury. W razie, gdy tego nie uczynił we wniosku o podjęcie wypłaty a taki okres posiadał może to uczynić w późniejszym czasie. Jego prawo bowiem nie gaśnie, lecz pozostaje zachowane jako nabyte.

Porady prawne

Wyrok Sądu Najwyższego Izba Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw publicznych z dnia 9 grudnia 2004 r., sygn. akt I UZP 11/04


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jan D. 2014-01-08 14:27:11

    Pracowałem w latach 1959-1961,następnie we własnym gospodarstwie rolnym,do 1974 roku włącznie,a od 1975 w państwowym przedsiębiorstwie do 1991 i od tego czasu bylem na rencie.Przechodząc na emeryturę nieopacznie złożyłem wniosek o doliczenie pracy na roli.Wtedy to ZUS odebrał mi brakujące lata z0,7% stawką i zastąpił niepłatnym rolnictwem.Wycofanie wniosku nic nie dało.Ponowne złożenie wniosku o obliczenie z 20-lat trochę poprawiło sytuację ale obniżyło podstawę z 157%na119% bo były lata niepełne jak i bez udokumentowanych zarobków.Czytałem w jakiejś gazecie,że można na nowo przeliczyć odrzucając lata niekorzystne.

  • Halina 2013-07-22 09:35:45

    Jestem na wcześniejszej emeryturze {55 lat]skończyłam 65 lat czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę.

  • Danuta B 2013-03-14 16:37:57

    Jestem na emeryturze od 2006r aktualnie skonczylam 60 lat czy moge ponownie przeliczyc moja emeryture

  • T. Brzozowska 2013-01-14 09:20:28

    Czy górnik, który ukończył 60 lat (aktualnie jest na rencie IIIgr)może starać się o emeryturę podczas gdy jego staż pracy na dole w kopalni wynosi 23 lata pracy.Dziękuję za odpowiedż.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika