Kiedy zaakceptowana faktura przez dłużnika spełnia wymóg pisemnej umowy?

Art. 514 kodeksu cywilne stanowi, że jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pismem, zastrzeżenie umowne, iż przelew nie może nastąpić bez zgody dłużnika, jest skuteczne względem nabywcy tylko wtedy, gdy pismo zawiera wzmiankę o tym zastrzeżeniu, chyba że nabywca w chwili przelewu o zastrzeżeniu wiedział.

Sąd Najwyższy uchwalił, że stwierdzenie wierzytelności pismem w rozumieniu art. 514 kodeksu cywilnego może nastąpić także w wyniku wystawienia przez wierzyciela dokumentu (np. faktury) potwierdzającego wykonanie zobowiązania i akceptowanego przez dłużnika.

Zatem takie stwierdzenie pismem nie zachodzi tylko w razie zawarcia umowy na piśmie z jednoczesnym w tymże piśmie zastrzeżeniem o konieczności uzyskania zgody dłużnika na dokonanie przelewu. Z uwagi na obrót gospodarczy możliwość zastrzeżenia, - iż przelew nie może nastąpić bez zgody dłużnika - może zostać zrealizowana poprzez wydanie faktury dłużnikowi. Dłużnik jednakże musi taka fakturę zaakceptować. Dzieje się tak dlatego, że wymóg piosma spełnia zakceptowana faktura.

Porady prawne

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 6 lipca 2005 r., sygn. akt III CZP 40/05


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika