Nieważna umowa wywołuje skutek w postaci nieważności zobowiązania wekslowego opartego na tej umowie

Zgodnie z prawem wekslowym weksel jest zobowiązaniem o charakterze abstrakcyjnym. Polega to na tym, że przeciwko posiadaczowi weksla nie można podnosić zarzutów z innych tytułów nawet związanych ze zobowiązaniem wekslowym. Zobowiązanie wekslowe bowiem jest niezależne od podstawy jego powstania. Jeśli zatem strony zawarły umowę i jako zapłatę jedna z nich wręczyła weksel, a druga nie wywiązała się ze swoich obowiązków, to zobowiązanie wekslowe istnieje nadal mimo, że umowa nie została wykonana. Osoba poszkodowana może żądać jej wykonania na drodze sądowej.

Sąd Najwyższy w dwóch orzeczeniach uznał, że wykazanie nieważności lub unieważnienie umowy będącej źródłem zobowiązania wekslowego jest jednoznaczne ze stwierdzeniem nieistnienia tego zobowiązania. W postępowaniu nakazowym sąd z urzędu uwzględnia formalną nieważność weksla.

Orzeczenia te wskazują, że jeśli umowa zawarta pomiędzy stronami była nieważna lub stała się nieważna, to jeśli źródłem zobowiązania wekslowego (np. weksel wręczono jako zapłatę) jest ta umowa , zobowiązanie wekslowe należy uznać za nieistniejące. Orzeczenie to ingeruje w abstrakcyjność zobowiązania wekslowego. Jednakże orzeczenie to nie wpływa na wykonanie umowy (która jest ważna) przez stronę, która taki weksel posiada. Bowiem niewykonanie zobowiązania nie jest tożsame z nieważnością umowy.

Porady prawne

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2004 r., sygn. Akt IV CK 712/03

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 września 2004 r., sygn. Akt V CK 60/04


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika