Popełnienie przestępstwa przez zaniechanie

Art. 2 kodeksu karnego stanowi, że odpowiedzialności karnej za przestępstwo skutkowe popełnione przez zaniechanie podlega ten tylko, na kim ciążył prawny, szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi. Art. 161. § 1. zaś, że kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV, naraża bezpośrednio inną osobę na takie zarażenie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.  Art. 160 § 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą  narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 3. Jeżeli sprawca czynu działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.  

Porady prawne

Sąd Najwyższy stwierdził, że skutek czynu zabronionego określonego w art 161 § 1 kk może urzeczywistniać się także w zwiększeniu stopnia narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, które wystąpiło już wcześniej, ale jeśli zarzuconym zachowaniem jest nieumyślne zaniechanie ciążącego na oskarżonym obowiązku zapobiegnięcia skutkowi, to warunkiem pociągnięcia oskarżonego do odpowiedzialności karnej za przestępstwo z art. 160 § 2 i 3 kk jest obiektywne przypisanie mu takiego skutku. Będzie on spełniony wtedy, gdy zostanie dowiedzione, że pożądane zachowanie alternatywne, polegające na wykonaniu przez oskarżonego ciążącego na nim obowiązku, zapobiegłoby realnemu i znaczącemu wzrostowi stopnia tego narażenia.

Do popełnienia zatem przestępstwa z art. 161 § 1 kodeksu karnego wystarczy samo zwiększenie narażania drugiej osoby mimo jego wcześniejszego występowania bowiem jest traktowane jako skutek tego przestępstwa. Jeśli doszło do nieumyślnego zaniechania ciążącego na oskarżonym obowiązku zapobieżenia skutkowi warunkiem pociągnięcia do odpowiedzialności za przestępstwo z art. 160 §  2 i 3 kodeksu karnego jest wystąpienie tego skutku i przypisanie go oskarżonemu. Mechanizm ten działa w ten sposób, że wystarczy przypisać oskarżonemu brak jakiejkolwiek reakcji, która powodowałaby realizację ciążącego obowiązku.

Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 3 czerwca 2004 r. V KK 37/2004 Biuletyn Sądu Najwyższego 2004/8


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika