Przedawnienie roszczeń o naprawienie szkody

Rozpoczęcie biegu przedawnienia z kumulatywnym spełnieniem dwóch przesłanek, tj. powzięciem wiadomości przez poszkodowanego o szkodzie i o osobie obowiązanej do naprawienia szkody. Jednak, aby można było dowiedzieć się o szkodzie, szkoda musi już wystąpić. Nie wystarcza świadomość poszkodowanego o powstaniu szkody w przyszłości, nawet gdy przyszła szkoda wydaje się być zdarzeniem nieuchronnym, szkoda majątkowa stanowi bowiem uszczerbek w majątku obejmujący straty, które poszkodowany poniósł.

Sąd Najwyższy stwierdził, że bieg trzyletniego terminu przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym (art. 442 § 1 zdanie pierwsze kc), polegającej na obowiązku spełnienia przez poszkodowanego świadczenia pieniężnego, rozpoczyna się od dnia wymagalności tego świadczenia.

Jeżeli szkoda wynika z powstania obowiązku świadczenia pieniężnego przez poszkodowanego, o poniesieniu straty można mówić dopiero wówczas, gdy zobowiązanie poszkodowanego staje się wymagalne, z tą chwilą bowiem powstaje obowiązek świadczenia.

Porady prawne

Tę linię orzecznictwa Sąd najwyższy potwierdził stwierdzając, że przed powstaniem szkody nie może rozpocząć się bieg określonego w art. 442 § 1 zd. 2 kc terminu przedawnienia roszczenia o jej naprawienie.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 21 maja 2003 r. IV CKN 378/2001(opublikowany OSP 2004/4 poz. 55; OSNC 2004/7-8 poz. 124; Biuletyn Sądu Najwyższego 2004/8)


Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 24 kwietnia 2003 r. I CKN 300/2001(opublikowany OSNC 2004/7-8 poz. 116; Biuletyn Sądu Najwyższego 2004/8)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika