Żądanie ustalenia wstąpienia w stosunek najmu nie przedawnia się

Co to jest przedawnienie ?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Termin przedawnienia uzależniony jest od charakteru roszczenia. Zasadą jest 10-letni termin przedawnienia, lecz wyjątkiem od niej jest termin 3-letni, po którym przedawniają sie roszczenia o świadczenia okresowe oraz świadczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Terminy te mogą być modyfikowane szczególnymi przepisami prawa. I tak np. roszczenia z tytułu umowy rachunku bankowego (oprócz roszczeń dotyczących wkładów mieszkaniowych) przedawniają się z upływem lat dwóch.

Jaki skutek ma upływ terminu przedawnienia ?

Porady prawne

Upływ terminu przedawnienia ma doniosłe znaczenie prawne. Po jego upływie ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić sie od jego zaspokojenia. Nie oznacza to jednak, że roszczenie takie w ogóle wygasa. Istnieje ono w dalszym ciągu, jednak praktyczna możliwość jego wyegzekwowania jest bliska zeru (dłużnik zawsze może spełnić przedawnione roszczenie).

Sprawą przedawnienia roszczenia wstąpienia w stosunek najmu zajął sie ostatnio Sąd Najwyższy. Problem dotyczył skuteczności żądania ustalenia wstąpienia w stosunek najmu zgodnie z poprzednio obowiązującym przepisem art. 691 kodeksu cywilnego. Otóż Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 lutego 2002r. (sygn. I CKN 527/00) stwierdził, iż: żądanie takie jest roszczeniem procesowym, powództwem o ustalenie istnienia stosunku prawnego, którego materialnoprawną podstawę stanowi art. 691 k.c. Przedawnienie dotyczy zaś roszczeń majątkowych. Żądanie ustalenia przez sąd, że dana osoba wstąpiła w stosunek najmu mieszkania po zmarłym najemcy, nie przedawnia się.
Wyrok ten ma ogromne znaczenie, pozwala bowiem żądać ustalenia wstapeinia w stosunek najmu także po wielu latach od śmierci najemcy.


Rzeczpospolita 20. 08. 2002r.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika