Zasada równego dostępu do świadczeń zdrowotnych

Art. 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi, że zadania władz publicznych w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej obejmują w szczególności i tu ustawa wymienia te zadania. Ustawodawca na pierwszy plan wysunął sformułowanie o równym dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej.

Sąd Najwyższy stwierdził, że postanowienia umów w sprawie zasad i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przysługujących ubezpieczonym w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, zakazujące pobierania od pacjentów dodatkowych opłat z tytułu korzystania przez nich z tzw. ponadstandardowych warunków pobytu i wyżywienia w okresie leczenia szpitalnego, nie są sprzeczne z prawem ani zasadami współżycia społecznego i stanowią gwarancję równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

W systemie ubezpieczenia zdrowotnego, gdzie priorytetem jest prawo do równego dostÄ™pu do Å›wiadczeÅ„ zdrowotnych, umowy, które okreÅ›laÅ‚y inne zasady korzystania z tych Å›wiadczeÅ„, zwÅ‚aszcza dajÄ…ce podstawie do żądania dodatkowych opÅ‚at naruszajÄ… zasadÄ™ równego dostÄ™pu do Å›wiadczeÅ„. Takie uregulowania byÅ‚yby sprzeczne z prawem i zasadami współżycia spoÅ‚ecznego. RóżnicowaÅ‚y by obywateli w zależnoÅ›ci od gruboÅ›ci portfela.

Porady prawne

Tymczasem system ubezpieczenia zdrowotnego ma na celu wÅ‚aÅ›nie likwidowanie niedogodnoÅ›ci wystÄ™pujÄ…cych z uwagi na zróżnicowanie majÄ…tkowe spoÅ‚eczeÅ„stwa. Ustalanie opÅ‚at dodatkowych w ubezpieczeniu publicznym jest niedopuszczalne z uwagi na zasadÄ™ równoÅ›ci. Takie dodatkowe opÅ‚aty „cennik usÅ‚ug medycznych ponadstandardowych” jest dopuszczalny oczywiÅ›cie w Å›wiadczeniach oferowanych na rynku prywatnym.

Wyrok Sądu Najwyższego Izba Cywilna z dnia 2 lipca 2004 r., sygn. akt II CK 271/04


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika