Moc wiążąca interpretacji podatkowych

W dniu 30 października 2006 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczące wiążących interpretacji podatkowych w sprawach indywidualnych.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 14b § 6 zdanie pierwsze ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa jest zgodny z art. 10 i art. 184 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Organ podatkowy nie może w sposób niezależny decydować o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, gdyż w tych kwestiach jest związany wcześniej dokonaną interpretacją podatkową. Trybunał Konstytucyjny zbadał jedynie zarzut dotyczący zgodności z Konstytucją tych przepisów ordynacji podatkowej, które pozwalają na poddanie interpretacji podatkowych prawnomaterialnej kontroli sądów administracyjnych. Organ podatkowy nie może w sposób niezależny decydować o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, gdyż w tych kwestiach jest związany, jeśli nie oceną prawną sądu, to wcześniej dokonaną interpretacją zawartą w postanowieniu organu podatkowego. Skoro zatem rola organu podatkowego w zakresie stosowania prawa podatkowego nie ulega ograniczeniu wskutek administracyjnosądowej interpretacji podatkowej, to znaczy, że sądy w żadnym stopniu nie przejmują na siebie tej roli. Sąd miałby jednak obowiązek zbadania, czy np. nie nastąpiło naruszenie przepisów postępowania podatkowego, które mogłoby mieć istotny wpływ na wynik sprawy podatkowej.

Porady prawne

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 października 2006 r., sygn. akt P 36/05


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika