Nie ma dyskryminacji, gdyż równo nie znaczy tak samo!

10 stycznia 2005 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w sprawie konstytucyjności niektórych przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Trybunał orzekł, że art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest zgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę określona została w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ogólne unormowania nie dotyczą jednak absolwentów, którym gwarantuje się wynagrodzenie nie niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy oraz 90% wysokości minimalnego wynagrodzenia w drugim roku pracy (art. 6 ust. 2). Regulacja dotycząca absolwentów ma charakter przejściowy - obowiązuje do końca 2005 r.

Porady prawne

W ocenie Trybunału przyjęte przez ustawodawcę kryterium zróżnicowania minimalnego wynagrodzenia ze względu na staż pracy znajduje uzasadnienie w przekonujących i racjonalnych argumentach. Osoby bez doświadczenia mają mniejsze szanse na zatrudnienie, zaś kwestionowana regulacja może zwiększyć skłonność pracodawców do ich zatrudniania. Zdaniem Trybunału wprowadzone zróżnicowanie spełnia wymóg sprawiedliwości społecznej. Zwiększa szanse zdobycia pracy przez absolwentów, co zasługuje na społeczną i prawną aprobatę. TK podkreślił także, że nie jest powołany do rozstrzygania sporów, co do celowości i skuteczności działań państwa w zakresie polityki zwalczania bezrobocia.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 stycznia 2005 r. sygn. akt K 31/03


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika