Jak odwołać się od wyroku sądu cywilnego?

Jeżeli orzeczenie sądu nas nie zadowala, możemy złożyć apelację. Za jej sporządzanie powinniśmy się zabrać zaraz po wyroku, ponieważ bardzo ważne jest dochowanie odpowiednich terminów. To od nich oraz od przedstawienia rzeczowych zarzutów względem wyroku zależy w największym stopniu powodzenie odwołania.

Apelację od wyroku w postępowaniu cywilnym kierujemy do sądu drugiej instancji względem sądu który wydał orzeczenie. Jeśli był to sąd rejonowy, to odwołujemy się do sądu okręgowego, zaś jeśli był to sąd okręgowy, to apelację wnosimy do sądu apelacyjnego. Przy pisaniu i składaniu wniosku powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, od których zależy jego powodzenie.

Porady prawne

Pamiętaj o terminie

Przede wszystkim musimy pamiętać o zachowaniu ustawowego terminu, w jakim może być wniesiona apelacja Po pierwsze w terminie do 7 dni od wyroku powinniśmy zwrócić się do sądu z pisemnym wnioskiem o dostarczenie treści orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Po jego doręczeniu mamy 2 tygodnie na złożenie odwołania. Żądanie dostarczenia wyroku nie jest jednak konieczne. Jeśli tego nie zrobimy, na wniesienie apelacji mamy 3 tygodnie od dnia ogłoszenia orzeczenia. W przypadku, gdy wyślemy wniosek pocztą, liczy się data stempla pocztowego.

Jeśli nie dochowaliśmy terminu bez własnej winy (np. w wyniku choroby), możemy złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Należy go złożyć w okresie 7 dni od ustania przyczyny uniemożliwiającej dostarczenie apelacji. Sąd może rozpatrzyć pozytywnie taki wniosek tylko w wypadku, gdy nie wywoła on ujemnych skutków dla którejś ze stron procesowych.

Apelację musimy doręczyć do sądu, który wydał orzeczenie. Po jego formalnym sprawdzeniu, przekaże on go do sądu wyższej instancji. Wniosek dostarczamy w tylu egzemplarzach, ile jest podmiotów tworzących strony postępowania, dodając jeden egzemplarz z przeznaczeniem do akt sądowych.

Jeżeli we wniosku apelacyjnym będą braki, uniemożliwiające jego dalszy bieg, sąd zwróci się do nas o uzupełnienie ich w oznaczonym terminie. W przypadku jednak, gdy sporządził go adwokat lub radca prawny sąd odrzuci go bez możliwości poprawy.

Dobrze uzasadnij argumenty

W treści apelacji musimy powołać się na zaskarżany wyrok i określić, czy odwołujemy się od całej jego treści, czy tylko od jej części. Ponadto powinniśmy zwięźle przedstawić nasze zarzuty względem orzeczenia oraz je uzasadnić. To one ukierunkują dalszy bieg postępowania, dlatego powinniśmy przedstawić je możliwie najbardziej logiczne i z przekonującym uzasadnieniem. Jeśli zaistniały nowe fakty i dowody," które w postępowaniu pierwszej instancji były niedostępne, powinniśmy wnioskować o ich powołanie do postępowania apelacyjnego.

W przypadku spraw o prawa majątkowe musimy określić wartość przedmiotu zaskarżenia. W stosunku do postępowania pierwszej instancji możemy ją podnieść tylko wtedy, gdy powód rozszerzył powództwo lub, gdy sąd, swoim orzeczeniem rozszerzył żądanie.

Warto skorzystać ze wzorów formularzy dotyczących postępowania apelacyjnego, które są dostępne w internecie. Będziemy mieli wtedy większa pewność, że nie pominęliśmy żadnej istotnej kwestii.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • iwa 2020-07-30 11:29:47

    mam pytanie sad skazal mnie do odbycia leczenia w szpitalu zamknietym na odwyku nie chce tam isc poniewaz znalazlam dopiero co prace i nie pije juz 6 miesiecy jak odwolac sie od wyroku

  • Rafał M. 2016-12-12 22:22:37

    Wycofać pozew o alimenty, lub musi Pani oświadczyć, iż obowiązek alimentacyjny Pani mąż realizował w sposób inny niż wpływy na konto

  • Magdalena 2016-05-06 23:24:45

    Witam. Mam problem dostałam wezwanie do zapłaty z sądu cywilnego za nie zapłacone rachunki za gaz w mieszkaniu w którym nie mieszkałam. Nie dostałam także wyroku sądu, który zapadł w październiku 2015. Tylko pismo od komornika które dotarło z maju 2016

  • EWELINA 2014-01-07 21:23:37

    WITAM MAM PROBLEM JAK ODWOLAC SIE OD SADU MOJEGO MEZA ZATRZYMALA POLICJA ZA NIE PLACENIE ALIMENTOW ZESZLISMY SIE PONOWNIE I ALE ZOSTAL ZATRZYMANY NA ROK WIEZIENIA . JAK NAPISAC ODWOLANIE BY WYSZEDL . JA NIE PRACUJE,MAZ BYL JEDYNYM ZYWICIELEM RODZINY I DZIECI MAM CALY CZAS CHORE MAMY 2 DZIECI PLACMY ZA MIESZKANIE I ZA PRZECZKOLE JAK MOEZEMY SIE ODWOLAC PREOSZE O POMOC


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika