Kiedy dłużnik alimentacyjny straci prawo jazdy?

Prawo do kierowania pojazdami zostanie odbierane wtedy, gdy obowiązek alimentacyjny nie będzie realizowany przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Dokument będzie zwracany wówczas, jeżeli odpadnie bezpośrednia przyczyna jego zatrzymania.

Przygotowane przez rząd założenia do projektu nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów określają sytuacje, w których można odbierać dłużnikom alimentacyjnym prawo jazdy.  

Będzie to możliwe wtedy, gdy obowiązek alimentacyjny nie będzie realizowany przez okres dłuższy niż pół roku.

Porady prawne

- Jest to taki sam okres, po którego upływie komornik składa wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Alimenciarz zachowa prawo jazdy w przypadku, gdy choćby częściowo będzie wywiązywał się ze zobowiązań alimentacyjnych dzięki pracy, której wykonywanie wymaga posiadania tego dokumentu.

Ustawodawca wyjaśnia, że za „częściowe wywiązywanie” będzie należało uznać miesięczne zaspokajanie wierzytelności z tytułu alimentów w wysokości odpowiadającej minimum 30 proc. zasądzonych alimentów.

- Biorąc pod uwagę wysokość przeciętnie zasądzonych alimentów, czyli około 500 zł dla dzieci bądź rodziny, wykonywanie przez pracującego zawodowo dłużnika alimentacyjnego zobowiązania w takiej wysokości nie powinno stanowić trudności – twierdzą autorzy projektu.

Nowe przepisy zakładają również możliwość odwołania się przez dłużnika od decyzji gminy, na podstawie której starosta zatrzymuje prawo jazdy.

Zgodnie z założeniami przed skierowaniem wniosku do starosty gmina będzie musiała wydać decyzję administracyjną „o uznaniu dłużnika za uchylającego się od alimentacji".

Będzie ją wydawał wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Dłużnik otrzyma natomiast prawo do odwołania się od takiej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego.

Gmina skieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu oraz wniosek do prokuratora o ściganie przestępstwa niealimentacji dopiero wtedy, gdy decyzja administracyjna stanie się ostateczna lub prawomocna.

Ustawodawca określił również sytuacje, w których nastąpi zwrot zatrzymanego prawa jazdy. Będzie to możliwe wtedy, gdy odpadnie bezpośrednia przyczyna jego zatrzymania.

- Jeżeli więc przyczyną zatrzymania była np. odmowa poddania się przez dłużnika alimentacyjnego przeprowadzeniu wywiadu alimentacyjnego, to przeprowadzenie takiego wywiadu skutkować będzie wystąpieniem przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z wnioskiem o zwrot dłużnikowi alimentacyjnemu prawa jazdy – wytłumaczono w założeniach.

Tak samo będzie należało postąpić w przypadkach odpadnięcia pozostałych przesłanek będących podstawą zatrzymania dokumentu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Łukasz 2014-10-01 14:45:16

    nie popieram tego!!!

  • dzolo27 2014-07-10 18:08:14

    to jest kraj bezprawia panstwo w panstwie jakim prawem za zalegi alimentacyjne moze byc zabierane prwo jazdy na jego zrobienie nie dal pieniedzy ani mops ani urzad nie popelniam zadnego wykroczenia drogowego i za co za dlugi to zakrawa na kpine


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika