e-prawnik.pl Projekty ustawProjekt ustawy o świadomym rodzicielstwie
21 Września 2004 GG Śledzik Wykop

Projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie

Strona 1 z 4

W Sejmie ma być rozpatrywany projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, czyli - jak postanowił projektodawca - swobodzie odpowiedzialnego decydowania o posiadaniu dzieci, ich ilości oraz planowania ich narodzin w wybranych przez rodziców odstępach czasu. Projektodawca w uzasadnieniu twierdzi, że w związku z faktycznym zakazem przerywania ciąży od 1993 r. oraz powstaniem dużego podziemia aborcyjnego, celowe jest uregulowanie ustawowe tych zagadnień.

Co wprowadzi projekt?

W celu realizacji praw zapewnionych przez Konstytucję (prawo do godności, do zachowania prywatności, ochrona rodzicielstwa) projekt tworzy podstawę ich realizacji poprzez:

  • zapewnienie dzieciom i młodzieży dostępu do wiedzy w zakresie świadomego rodzicielstwa, zdrowia i seksualności człowieka,
  • umożliwienie dostępu do swobodnie wybranych środków antykoncepcyjnych, również osobom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej,
  • objęcie leczenia niepłodności ubezpieczeniem społecznym,
  • zapewnienie kobietom w ciąży właściwej opieki medycznej, obejmującej również badania prenatalne oraz pomocy materialnej dla osób w trudnej sytuacji,
  • stworzenie możliwości legalnego i bezpiecznego przerwania ciąży.

Odpowiedzialnymi za dostęp do świadczeń medycznych związanych ze świadomym rodzicielstwem zgodnych z najnowszą wiedzą medyczną są organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego właściwe do spraw ochrony zdrowia i polityki społecznej. Te same organy - właściwe do spraw zdrowia i polityki społecznej - mają obowiązek udzielać pomocy organizacjom pozarządowym w prowadzonych przez nie działaniach w zakresie świadomego rodzicielstwa i współdziałać z nimi.

Jaka pomoc dla kobiet w ciąży?

Projekt postanawia, iż organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego właściwe do spraw
ochrony zdrowia i polityki społecznej mają obowiązek zapewnić kobiecie w ciąży:

  1. opiekę medyczną,
  2. swobodny dostęp do badań prenatalnych oraz informacji o tych badaniach,
  3. niezbędną pomoc materialną w okresie ciąży, porodu i po porodzie określoną w innych ustawach,
  4. dostęp do szczegółowych informacji na temat przysługujących uprawnień, zasiłków i świadczeń oraz instytucji i organizacji pomagających w rozwiązywaniu problemów psychologicznych i społecznych, a także zajmujących się sprawami przysposobienia.

  

Zobacz także:

 

Komentarze do artykułu: Projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 7
  • 0
  • 4
  • 2

Współpracują z nami

Michał Włodarczyk
Michał
Włodarczyk
Michał Włodarczyk
Katarzyna
Tomczak

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Archiwum wiadomości

Sonda

Czy korzystałeś kiedykolwiek z porad prawnych online?

Na skróty

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.