Projekt zmian w naliczaniu odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie płatności zaliczek na podatek dochodowy

Na stronach Ministerstwa Finansów pojawił się projekt rozporządzenia, które miałoby zmienić rozporządzenie w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach.

Co zmieniłoby się dzięki projektowi?

Zmianie ulegÅ‚aby nawet nazwa dotychczasowego aktu. TytuÅ‚ brzmiaÅ‚by: „RozporzÄ…dzenie w sprawie naliczania odsetek za zwÅ‚okÄ™ oraz opÅ‚aty prolongacyjnej oraz zakresu informacji, które muszÄ… być zawarte w rachunkach”.

Jakie nowości wprowadza projektowany akt?

Dotychczas rozporządzenie nie zawierało wzorów, które określałyby sposób naliczania odsetek i pozostałych opłat. W nowym rozporządzeniu określono takie wzory (na obliczanie odsetek za zwłokę i opłaty prolongacyjnej). Z całą pewnością miałoby to służyć podatnikom, płatnikom, inkasentom oraz organom podatkowym poprzez ułatwienie prawidłowego obliczania tych należności.

Porady prawne

Jaki znaczenie majÄ… zmiany Ordynacji podatkowej?

Można stwierdzić, że ogromne. Zgodnie bowiem z nowym brzmieniem art. 53a Ordynacji podatkowej, jeśli w postępowaniu podatkowym po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego organ podatkowy stwierdzi, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie złożył deklaracji, wysokość zaliczek jest inna niż wykazana w deklaracji lub zaliczki nie zostały zapłacone w całości lub części, organ ten wydaje decyzję, w której określa wysokość odsetek za zwłokę na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy. W przypadku niezłożenia zeznania w terminie - odsetki zostają określone na ostatni dzień terminu złożenia zeznania, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek.

Czy zmienią się zasady naliczania, czyli jak zaokrąglać według projektu?

Zgodnie z postanowieniami projektu, od 1 stycznia 2006 r. przy obliczaniu omawianych należności zamiast dotychczasowego zaokrąglania do pełnych dziesiątek groszy podatek będzie trzeba zaokrąglać do pełnych złotych. Miałoby to wyglądać tak, iż przy obliczaniu tych należności końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 gr pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Zasady zaokrąglania do pełnych złotych nie będzie stosować się do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.

Od kiedy miałoby zacząć obowiązywać projektowane rozporządzenie?

Co do zasady nowy akt miałby wejść w życie 1 września 2005 r. Jednak nie cały, bowiem zmiana nazwy rozporządzenia oraz uchylenie przepisów związanych z zaokrąglaniem podatków miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2006 r.

Źródło:

  • Projekt z dnia 19 lipca 2005r. RozporzÄ…dzenia Ministra Finansów zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie naliczania odsetek za zwÅ‚okÄ™ oraz opÅ‚aty prolongacyjnej, dokonywania zaokrÄ…gleÅ„  oraz zakresu informacji, które muszÄ… być zawarte w rachunkach.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika