Po niedawnym wyroku zasądzającym 100 tys. zł zadośćuczynienia dla Joanny Brodzik za plotkę "Faktu", jakoby była w ciąży, odżyła dyskusja, jakie kwoty powinny być orzekane za takie naruszenia. Zwłaszcza że w przypadku odszkodowań np. za uszczerbek na zdrowiu sądy nie są już tak szczodre.
(...) Jaki charakter ma zasądzana od prasy kwota zadośćuczynienia za krzywdę moralną? Czy jest to rekompensata dla poszkodowanego przez publikację czy kara (cywilna) dla niesolidnego dziennikarza ? Tymi kwestiami zajmował się już Trybunał Konstytucyjny (wyrok z 7 lutego 2005 r., sygn. SK 49/03). Stwierdził, że funkcja kompensacyjna ma znaczenie podstawowe. Ilekroć wchodzi w grę zadośćuczynienie, tylekroć sąd cywilny powinien je przyznać.
Powodowie kupili w pozwanym biurze podróży wycieczkę do Egiptu. Wycieczka była ogólnie nieudana. Dlatego powodowie (...)
Art. 24 kodeksu cywilnego stanowi, że ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania (...)
Podstawowe warunki, w jakich skazany ma odbywać karę pozbawienia wolności, obejmujące m.in. powierzchnię celi mieszkalnej przypadającej (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.