Prokurator ma prawo domagać się przed sądem ustalenia, że umowa jest nieważna. Nie musi w tym celu udowadniać, że naruszony został interes określonej osoby. Wystarczy, by powołał się na ogólne zasady praworządności - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie byłego posła AWS Marka Kolasińskiego
(...)Sędzia Lech Walentynowicz zaznaczył, że powództwo z art. 57 k.p.c., skierowane - jak w tej sprawie - przeciwko obu stronom, należy do typowych uprawnień prokuratora. Wnoszone jest w interesie publicznym, a wbrew interesom stron. Jego cel to ochrona praworządności, a konkretnie wyeliminowanie z obrotu prawnego umowy sprzecznej z porządkiem prawnym. Ten cel jest wystarczającym uzasadnieniem interesu prawnego dla wytoczenia sprawy na podstawie art. 189 k.p.c.
SN wyjaśnił, że prokurator musi wykazać interes prawny, jeśli występuje w interesie określonej osoby. Nie swój jednak, lecz tej osoby (sygn. V CSK 109/07).
Rzeczpospolita 8.08.2007 r.
Czego dotyczy nowy projekt ustawy? Zgodnie z zasadą praworządności rozstrzyganie spraw administracyjnych obywateli przez administrację (...)
17 pażdziernika br. wchodzi w życie ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. Wprowadza (...)
Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, pośród wyników prac Komisji Kodyfikacyjnej, znalazł się także projekt dotyczący zmian (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.