Umożliwił to swoim orzeczeniem z 20 kwietnia Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował konstytucyjność przepisu uchylającego inny, dający spółdzielcom będącym w mniejszości prawo do podziału. Po publikacji tego wyroku przestanie on obowiązywać.
Przepisy o podziale obowiązują wprawdzie już teraz, ale trudno na ich podstawie przeprowadzić podział, jeżeli przeciwstawia się temu większość. Walne zgromadzenie (w dużych spółdzielniach - zebranie przedstawicieli) decyduje bowiem o tym w uchwale. Musi ona być podjęta większością głosów. Jeśli zgromadzenie nie chce podziału, można iść do sądu.
Rzeczpospolita 26.04.2005 r.
20 kwietnia 2005 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał połączone wnioski grup posłów na Sejm RP w sprawie konstytucyjności (...)
Obowiązująca obecnie ustawa – Prawo spółdzielcze była nowelizowana około 30 razy. Pomimo tego jest ona niedostosowana do (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.