Polscy wydawcy nie chcą Chomika
- Chomikuj.pl, Wiaderko.pl, Peb.pl czy inne podobnie działające serwisy stają się prawdziwą plagą dla wydawców – mówi Gazecie Prawnej Bartłomiej Roszkowski, właściciel serwisu Nexto.pl sprzedającego e-booki i książki w wersji audio.
- Zwracam się do Państwa z prośbą, aby zacząć aktywnie walczyć z serwisami udostępniającymi nielegalnie Państwa treści w internecie. Chcielibyśmy, w pierwszej kolejności, skierować nasze działania przeciwko serwisowi Chomikuj.pl – list o takiej treści wysłał Roszkowski do niemalże wszystkich polskich wydawnictw.
Według nieoficjalnych danych wydawcy tracą na piractwie książek kilka milionów złotych rocznie.
Walka z piractwem książek nie jest jednak prosta. – Do tej pory wydaliśmy około 40 tytułów i wszystkie regularnie znajduję na Chomiku. Wysyłam do administracji e-mail ze skargą na złamanie praw autorskich. Serwis przeprasza i informuje, że już zablokował wskazaną pozycję i poinformował użytkownika, który ją wrzucił, o złamaniu prawa. Audiobook znika. Jednak za kilka dni czy nawet godzin pojawia się na innym koncie – opowiada gazecie Lidia Nagiecka z wydawnictwa Qes Agency.
- Jeżeli serwisy reagują na skargi w sprawie takich pirackich kopii i je usuwają, to są zwolnione z odpowiedzialności, bo nie mogą przecież prewencyjnie kontrolować swoich użytkowników – przyznaje dr Wojciech Machała, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?