Chcą likwidacji III grupy inwalidzkiej służb mundurowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiada zmiany w systemie rentowym. Wprowadzenie dwóch kategorii: niezdolny do służby oraz niezdolny do służby ze znacznym ograniczeniem sprawności organizmu, to jedna z propozycji ministerstwa.

Proponowane zmiany dotyczą wprowadzenia w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich dwóch kategorii. Byłby to: niezdolny do służby oraz niezdolny do służby ze znacznym ograniczeniem sprawności organizmu. Po wejściu w życie proponowanych zmian, nie byłoby, aktualnie istniejącej, tzw. III grupy inwalidzkiej - niezdolny do służby, ale zdolny do pracy.

Jak zapewnia Ministerstwo wysokość renty pozostanie na takim samym poziomie jak do tej pory. Dla kategorii niezdolny do służby ze znacznym naruszeniem sprawności organizmu będzie to 80 procent podstawy wymiaru, a dla kategorii niezdolny do służby - 70 procent.

Również świadczenie rentowe z tytułu niezdolności do służby będzie zwiększane o 10 procent podstawy, w przypadku gdy niezdolność do służby następiła wskutek wypadku lub choroby zawodowej pozostającej w związku z właściwościami lub warunkami służby. Osoba niezdolna do służby nadal będzie mogła ubiegać się o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego, jeśli zostanie orzeczona wobec niej niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Po wejściu w życie zmian, dla funkcjonariuszy podstawą renty będzie uposażenie należne na ostatnio zajmowanym stanowisku. W stosunku do żołnierzy zawodowych z kolei, podstawą wymiaru będzie uposażenie należne w ostatnim miesiącu pełnienia służby.

Ważną zmianą jest to, że nowi emeryci nie będą mieć możliwości, zwiększania emerytury z tytułu niezdolności do służby wynikającej z jej właściwości lub warunków. Obecnie osoby, których uszczerbek na zdrowiu miał związek ze służbą, mogą powiększyć swoją emeryturę do 15 proc. podstawy renty inwalidzkiej.

Dodatkowych środków nie stracą jednak ci, którym już je przyznano. Nowe przepisy zachowują prawa nabyte dla obecnych rencistów w aspekcie funkcjonowania III grupy inwalidzkiej.

Proponowane przez MSW rozwiązania zakładają dodatkowo, że kwota odpowiadająca 0,25 procent planowanego rocznego budżetu na wypłaty emerytur i rent, będzie przeznaczana na aktywizację zawodową oraz prewencję rentową dla funkcjonariuszy służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Projekt założeń został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce, aby jeszcze w listopadzie projekt trafił na Radę Ministrów.

Źródło: msw.gov.p

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika