Migrujące księgi wieczyste

Prezydent podpisał ustawę o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury ksiegi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym. Ustawa ma na celu stworzenie bazy danych zawierających treść ksiąg wieczystych, przez co dostęp do nich będzie szybszy i łatwiejszy.

Najistotniejsza jednak zmianą wprowadzona przez nową ustawę jest usunięcie błędu legislacyjnego, polegającego w praktyce na zakazie obciążania nieruchomości wspólnej małżonków.

Zgodnie z dotychczas obowiązującym przepisem art. 65 ust.2a, obciążenie nieruchomości stanowiacej przedmiot współwłasności łącznej dopuszczalne było tylko wtedy, gdy przepis szczególny tak stanowił. Przepisem takim był jedynie przepis ordynacji podatkowej, który wprost zezwalał na obciążanie nieruchomości stanowiącej element majątku wspólnego małżonków hipoteką na zabezpieczenie zobowiązań podatkowych.

W związku z dokonaną nowelizacją przepis ten przestanie obowiazywać z dniem ukazania się ustawy w Dzienniku Ustaw, lecz z mocą wsteczną od 1 stycznia 2003r.

Migracja ksiąg

Porady prawne

Przeniesienie treści ksiąg wieczystych do systemu informatycznego nazwane zostało w ustawie migracją. Przeniesień tych mają dokonywac tzw. ośrodki migracyjne, którymi staną się sądy okręgowe. Harmonogram przenoszenia treści ksiąg wieczystych do systemu informatycznego określi Minister Sprawiedliwości w specjalnym zarządzeniu. Księgę wieczystą będzie można wydać ośrodkowi migracyjnemu na czas nie dłuższy niż 10 dni. W pierwszej kolejności do systemu będą przenoszone treści ksiąg, do której złożony wniosek nie został rozpoznany.
Przeniesieniu podlegać będą księgi założone lub urządzone po dniu 1 stycznia 1947r. Migracji podlega także treść ksiąg hipotecznych (gruntowych, wieczystych) założonych przed dniem 1 stycznia 1947r., dla których urządzono dalszy tom w trybie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwosci z dnia 29 listopada 1946 r. o prowadzeniu dotychczasowych ksiąg hipotecznych (gruntowych, wieczystych) po dniu 31 grudnia 1946r.
Przeniesienie wpisów z dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym musi być dokonane w sposób, który uniemożliwia zmianę treści lub zakresu ujawnionych praw i roszczeń. Szczegółową procedurę przenoszenia określi Minister Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia.

W toku migracji ksiag wieczystych ośrodek migracyjny ksiag wieczystych zobowiązany jest sprawdzić zgodność oznaczenia nieruchomości w dotychczasowej księdze wieczystej z danymi zawartymi w bazie danych katastru nieruchomosci.

Po przeniesieniu treści, księga wieczysta wróci do sądu rejonowego, w którym była prowadzona dotychczas.

Ustawa wejdzie w życie dnia 1 lipca 2003r., za wyjątkiem zmiany dotyczącej możliwości obciążenia hipoteka nieruchomości objętej współwłasnością łączną, która wchodzi w życie z datą wsteczną od 1 stycznia 2003r.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika