Prawo jazdy od 2013 roku na nowych zasadach

W szkołach jazdy trwa oblężenie. Przyszli kierowcy samochodów osobowych robią co mogą, aby ukończyć kursy i przystąpić do egzaminu teoretycznego jeszcze na starych zasadach. Przyczyną są wchodzące w życie w dniu 19 stycznia 2013 roku zmiany w zakresie egzaminowania kierowców.

Egzamin

W zakresie egzaminu praktycznego nie będzie zmian, egzamin teoretyczny czeka jednak prawdziwa rewolucja.

Do 19 stycznia przyszłego roku egzamin teoretyczny obejmuje wyłącznie część testową, podczas której, w ciągu 25 minut, należy odpowiedzieć prawidłowo na przynajmniej 16 z 18 pytań wielokrotnego wyboru. Pytania są losowane przez komputer z puli nieco ponad 500 pytań testowych.

  • Zasadniczo zmieni się egzamin teoretyczny – będzie trudniejszy,
  • Prawo jazdy będzie wydawane wyłącznie terminowo
  • Nowi kierowcy będą objęci przez 2 lata okresem próbnym

Od stycznia będzie zdecydowanie trudniej. Jak trudno?

Egzamin będzie składał się z 32 pytań, losowanych z puli 3000 możliwych przykładów. Pytania nie będą wyłącznie testowe, będą się bowiem składały ze scenariuszy, wizualizacji i opisów.

Część teoretyczna egzaminu państwowego będzie obejmowała 20 pytań z wiedzy podstawowej i  12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy lub pozwolenia. Każde pytanie będzie zawierało jedną właściwą odpowiedź. W sumie będzie można zdobyć 74 punkty, gdyż pytania będą oceniane w skali od 1 – 3, w zależności od stopnia ich skomplikowania. Zdadzą osoby, które w sumie uzyskają co najmniej 68 punktów. Będzie więc trudno, tym bardziej, że na tą część egzaminu kursanci będą mieli tylko … 25 minut, czyli de facto analogicznie jak dziś, przy nieporównywalnie wyższej liczbie pytań.

Kolejnym utrudnieniem będzie to, że prawie niemożliwe będzie wcześniejsze przećwiczenie wszystkich pytań, które mogą wylosować dla kursanta komputery. Pytania będą bowiem nie tylko testowe ale także w formie filmów czy też wizualizacji – a w takim przypadku decyzja o wyborze właściwej odpowiedzi będzie musiała być udzielona w ciągu kilkunastu sekund. Przyszli kierowcy będą więc musieli się wykazać także refleksem, co jest niezbędne w szczególności za kierownicą.

W przypadku 20 pytań z wiedzy podstawowej, zadanie będzie polegało na  wyborze jednej z dwóch zaproponowanych odpowiedzi oznaczonych wyrazami „TAK” albo „NIE”. Na przeczytanie treści pytania osoba egzaminowana będzie miała 20 sekund, po czym na udzielenie odpowiedzi 15 sekund.

Jeśli natomiast chodzi o pytania z wiedzy specjalistycznej (12 pytań), rozwiązanie testu będzie polegało na wyborze jednej  z trzech zaproponowanych odpowiedzi oznaczonych literami A, B i C. W tym przypadku na przeczytanie pytania i udzielenie odpowiedzi osoba egzaminowana będzie miała 50 sekund. 

Osoba egzaminowana będzie mogła poprawiać udzielone odpowiedzi do momentu zatwierdzenia udzielonej odpowiedzi przez przejście do następnego pytania lub do momentu upływu czasu przewidzianego na udzielenie odpowiedzi. Niewskazanie żadnej odpowiedzi będzie równoznaczne z udzieleniem niewłaściwej odpowiedzi na zadane pytanie i otrzymaniem 0 punktów. 

Jeśli wobec tego kursant nie zaznaczy żadnej odpowiedzi, system komputerowy przejdzie do następnego pytania i nie będzie można już do niej powrócić. Nieudzielenie odpowiedzi będzie miało taki skutek jak udzielenie odpowiedzi błędnej.

Nowe zasady będą obowiązywały tych, którzy do dnia 19 stycznia 2013 roku nie zdadzą egzaminu teoretycznego.

Przepisy bowiem stanowią, że:

  • szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy prowadzone w dniu wejścia w życie ustawy w formie kursu lub zajęć szkolnych jest kontynuowane na podstawie dotychczasowych przepisów,
  • zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy wydane na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym zachowuje ważność w zakresie, w jakim zostało wydane,
  • egzamin państwowy złożony z wynikiem pozytywnym przed dniem wejścia w życie ustawy uznaje się za spełniający wymagania określone w ustawie. 

Prawo jazdy tylko terminowe

Po 19 stycznia 2013 roku prawo jazdy nie będzie wydawane bezterminowo. Najdłuższym okresem ważności dokumentu będzie 15 lat (dotyczy to kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T).

Okres próbny

Osobę, która jednak nabędzie uprawnienia po raz pierwszy, będzie wiązał inny termin. W takiej sytuacji będzie ona objęta przez okres dwóch lat okresem próbnym. W okresie próbnym kierowca będzie zobowiązany:

  • odbyć między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy: 
    • kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, 
    • praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym; 
  • przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu, o których mowa w pkt 1, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy; 
  • kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego - przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu. 

W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierującemu pojazdem będzie zabronione:

  • przekraczanie prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej; 
  • kierowanie pojazdem nieoznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego
  • podejmowanie pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B; 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. 2011 Nr 30 poz. 151)
  • rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa I Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. (Dz.U. 2012 poz. 995) w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. 2012 Nr. 995).

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika