Prezydent zmieni konwencję o handlu dzikimi zwierzętami?

W piątek weszła w życie ustawa pozwalająca prezydentowi wprowadzać zmiany zakresu obowiązywania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Konwencja reguluje zasady międzynarodowego obrotu zwierzętami i roślinami gatunków, które są zagrożone wyginięciem lub mogą takimi się stać. Zastrzeżenia dotyczą gatunków i podgatunków wymienionych w Załączniku III Konwencji takich jak m.in.: lis pospolity, łasica górska, gronostaj, łasica syberyjska i łasica żółtobrzucha.

Zgłoszenie zastrzeżeń oznacza, że w przypadku wymienionych w nich gatunków roślin lub zwierząt kraj zgłaszający swoje uwagi nie jest zobowiązany do przestrzegania zapisów konwencji. Stanowisko analogiczne do polskiego prezentują inne kraje UE i Komisja Europejska, które zgodnie z art. XVI ust. 2 Konwencji również zgłosiły zastrzeżenia w tym zakresie.

Porady prawne

Rzeczpospolita Polska ratyfikowała Konwencję Waszyngtońską dnia 3 listopada 1989 r. a weszła ona w życie dnia 12 marca 1990 r. Konwencja ta przewiduje możliwość zgłoszenia zastrzeżeń, względem Załącznika III w dowolnym momencie, w drodze pisemnego powiadomienia rządu będącego depozytariuszem Konwencji.

W komunikacie Kancelarii Prezydenta można przeczytać, że Rzeczpospolita Polska zgłasza zastrzeżenie do kilku gatunków i podgatunków zwierząt wymienionych w Załączniku III tj. do różnych gatunków i podgatunków lisów, łasic i gronostaja. Zostały one zgłoszone do Załącznika III przez Republikę Indii.

Po zgłoszeniu zastrzeżeń, Polska, podobnie jak wszystkie pozostałe państwa unijne, będzie, zgodnie z art. XVI Konwencji, traktowana w odniesieniu do handlu tymi gatunkami lisów, łasic i gronostaja, jak państwo nie będące członkiem Konwencji.

Zgłoszenie zastrzeżeń nie spowoduje żadnych skutków finansowych dla budżetu państwa, nie będzie także wymagało wprowadzenia zmian w polskim prawie.

Kancelaria Prezydenta RP



Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika