Przedawnienie zobowiązań podatkowych. Będzie o nie łatwiej
Weszła w życie nowelizacja ordynacji podatkowej, kodeksu karnego skarbowego oraz prawa celnego. Zgodnie z nią podatnicy, którzy liczą na przedawnienie swoich zobowiązań, będą mieli zapewnioną informację ze strony organów państwa o podjęciu przeciwko nim czynności prawnych. Dodatkowo postawienie zarzutów jedynie w sprawie, a nie przeciw konkretnej osobie, nie przerwie biegu okresu przedawnienia.
Zmiana w prawie wiąże się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 17 lipca zeszłego roku. Trybunał uznał za niezgodny z konstytucją przepis Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym postępowanie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe wszczęte w sprawie, ale jeszcze nie przeciwko konkretnej osobie, automatycznie zawieszało bieg terminu przedawnienia podatku, a przepisy nie nakazywały informowania o tym zawieszeniu zainteresowanego podatnika.
W praktyce okazywało się, że podatnik był przekonany, że jego zobowiązanie podatkowe przedawniło się z upływem 5 lat od roku, w którym upłynął termin zapłaty podatku, a w rzeczywistości obowiązek ten ciążył nadal.
Nowe przepisy nakładają na organy podatkowe i celne obowiązek zawiadamiania dłużnika o nierozpoczęciu lub zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania. Teraz będzie on o tym informowany najpóźniej w terminie, w którym według zasad ogólnych zobowiązanie to przedawniłoby się. Nowe obowiązki informacyjne obejmą - oprócz podatników - także postępowania w sprawach dotyczących należności płatników lub inkasentów z tytułu niepobranych lub niewpłaconych podatków.
Sejm zmiany te zaakceptował 30 sierpnia, a prezydent nowelizację podpisał 18 września 2013 roku.
Źródło: sejm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?