Zawód pośrednika nieruchomości uwolniony

Od 1 stycznia 2014 roku praktycznie każdy będzie mógł wykonywać zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami. Niemal wszystkie obecne wymogi stawiane pośrednikom zostaną zlikwidowane za sprawą ustawy o deregulacji zawodów.


Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że w założeniu proponowane zmiany powinny ułatwić dostęp do zawodu pośrednia w obrocie nieruchomościami, a także zwiększyć ilość osób, które wykonują ten zawód.

Według uchwalonej przez Sejm 13 czerwca bieżącego roku ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów nie będzie już wymagane posiadanie licencji pośrednika nieruchomości. Czynności pośrednictwa a także ich zakres będzie od teraz określała umowa pośrednictwa, która obowiązkowo - pod rygorem nieważności - będzie wymagała formy pisemnej.

Porady prawne

Ustawa ma także zlikwidować przepis, według którego pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie musiał wykonywać czynności zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa, a także wg standardów zawodowych i etyki zawodowej. Pośrednik nie będzie też miał obowiązku stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, a także kierowania sią zasadą ochrony interesu osób, na rzecz których wykonuje te czynności - pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami wciąż będzie obowiązkowe. Równocześnie, jeśli pośrednik będzie nadzorował inne osoby wykonujące jego czynności w obrocie nieruchomościami, wówczas obowiązkowe będzie także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za ew. szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com podkreśla, że ustawa przewiduje także usunięcie obowiązujących obecnie wymogów stawianych pośrednikom. - Pośrednik nie będzie musiał posiadać pełnej zdolności do czynności prawnych, nie będzie też wymogu o niekaralności za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe - wylicza.

Znikną także wymogi dotyczące posiadania przez pośrednika wyższego wykształcenia, ukończenia studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a także odbycia praktyki zawodowej. Nie będzie także odpowiedzialności zawodowej pośredników, co oznacza, że za wyrządzone szkody podczas wykonywania swoich czynności odpowie on jedynie na drodze sądowej.

Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów wejdzie częściowo w życie 23 sierpnia 2013, a częściowo 1 stycznia 2014 r. Omawiane zmiany dotyczące uwolnienia dostępu do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami wejdą zaś w życie 1 stycznia 2014 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Pośrednik 2015-11-30 11:34:32

    Od 2014 r. osoby wykonujące te zawody nie będą musiały posiadać licencji oraz odpowiedniego wykształcenia. ??????????? Przecież do teraz kilka tysięcy osób wykonujących te proste czynności nie muszą posiadać odpowiedniego wykształcenia. Kilka tysięcy pośredników ma ponadpodstawowe wyksztcłenie (licencję dostali nie drodxe wyksztcłenia a na drodze awansu)a reszta większości ma wprawdzie wyksztłcenie ale nie związane ze sprzedażą nieruchomości. Chyba że alutor tego tekstu sugeruje, że ksiądz po KUL albo mgr sztuki klarnecista po 10 miesięcznym kursie (raz w tygodniu, razem 40 dni w roku) mają wyksztcłenie tematyczne?

  • Root 2015-08-25 10:25:52

    nareście skończy się handelek licencjami, wykorzystywaniem ludzi do zbierania ofert nie płacąc im ani grosza.

  • Pośrednik 2015-08-17 16:16:20

    Panna lub Pani Anetka Mościcka klepie bzdury aż mi monitor mryga. Tylko nie wiem czy wprowadzając w błąd czytalnika kłamie, łże czy jest to wynikiem pociężałości intelektualnej lub podstawowej wiedzy w tej materii. Zapewniam Pannę lub Panią Anetkę, że wbrew temu co sugeruje, w Państwie prawa pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie musiał wykonywać czynności zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa. Począwszy od KK do KC. Uświadomię Pannę lub Alnią Anetkę, że Pośrednik nigdy nie musiał spełniać obowiązku stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych bo... tego nikt nigdy nie weryfikował w postaci egzaminu. Chodziło tylko o kasę i odhaczenie. Zresztą "obowiązek stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych" można było kupić ostatnio w Internecie bez obowiązku pojawienia się na kursokonferencji "Nie dla orłów"

  • kris 2015-08-12 18:06:35

    Oczywiście pomimo kwasów powyżej był to zawód sztucznie zamknięty nie logiczny. Nabijac w butelke to własnie potrafili zawodowi naciagacze i brali kase za nic nie robienie.

  • kasza-lot 2015-08-08 15:16:51

    jw

  • Tomasz 2015-08-08 13:55:16

    nic tylko zostać pośrednkikiem - teraz będzie można nabijać ludzi w butelkę zupełnie bez kary :) brawo Tusku, pełen szacun.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika