Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Upadłości firm w Polsce w I półroczu 2010 roku - raport

(fot. )

W I półroczu 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 335 polskich firm, czyli o 8,4 proc. więcej niż w tym samym okresie 2009 roku. Tempo wzrostu upadłości spadło. Rok temu, w tym samym czasie notowaliśmy wzrost na poziomie 53 proc. rok do roku. Jak na razie, nie spełniają się czarne scenariusze niektórych analityków, które mówiły o drastycznym zwiększeniu się liczby bankructw w bieżącym roku.

Pomimo poprawy w zakresie zaległości płatniczych, ryzyko braku zapłaty nadal zagraża firmom, co wpływa na utrzymywanie się trendu wzrostowego upadłości.

Pochodna kryzysu

Dalszy wzrost upadłości w bieżącym roku jest wciąż jeszcze pochodną ubiegłorocznego kryzysu. Wiele firm nie przetrwało dekoniunktury, a pogorszenie sytuacji finansowej było na tyle głębokie, że nawet stopniowa poprawa sytuacji makroekonomicznej w bieżącym roku niewiele pomogła – mówi Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface Poland.

Stąd dalsze decyzje sądów o ogłaszaniu upadłości układowej bądź likwidacyjnej. Na spadek dynamiki wzrostu upadłości ma na pewno wpływ pewna stabilizacja w przedsiębiorstwach - wiele z nich przeszło bolesne, ale konieczne procesy ograniczania kosztów, dostosowały się do funkcjonowania w warunkach zwiększonej niepewności co do popytu, kursów walut czy warunków pozyskiwania finansowania – dodaje Marcin Siwa.


Upadłości według branż

Analiza danych statystycznych dotyczących upadłości oraz dyscypliny płatniczej przedsiębiorstw pozwala na bardzo ostrożny, ale jednak optymizm.

W wielu branżach nastąpiła poprawa w płynności, szczególnie w bardzo dotkniętej zatorami płatniczymi w 2009 roku branży stalowej. Wzrosły ceny, poprawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstw.

Branża spożywcza wykazuje silną odporność na kryzys i stale się rozwija. Podobnie branża farmaceutyczna.

Jako branżę zagrożoną należy wskazać sektor budowlany. Póki co nie widać wielkiego ożywienia w inwestycjach mieszkaniowych, upada coraz więcej firm, a dyscyplina płatnicza firm jest gorsza niż przed rokiem.

Ożywienie gospodarcze na zachodzie Europy nie jest wciąż zbyt silne. Kolejne kraje wstrząsane są kryzysami finansowymi, co wpłynąć może bardzo niekorzystnie na popyt wewnętrzny - również na produkty polskich przedsiębiorstw, co jest szczególnie ważne dla sektorów nastawionych na eksport - np. w branży meblowej.

Ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw jest więc wciąż duże i liczba upadłości będzie rosła. Dynamika wzrostu powinna jednak utrzymać się na niskim poziomie. Firmy na tyle zdołały przystosować się do spowolnienia gospodarczego, że powtórki sytuacji z ubiegłego roku nie należy się spodziewać – dodaje Marcin Siwa.

Upadłości według regionów

Proporcjonalnie do rozwoju przedsiębiorczości – najwięcej upadłości ogłaszają sądy w województwach mazowieckim, śląskim i dolnośląskim i ostatnie półrocze nie przyniosło w tym względzie spektakularnych zmian.

Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Analizując upadłości pod kątem form prawnych należy przede wszystkim zauważyć powrót liczby upadłości spółek akcyjnych do poziomu sprzed kryzysu. W I półroczu 2008 roku stanowiły one około 6 proc. wszystkich upadłości, by w 2009 roku wzrosnąć do poziomu 11 proc. I półrocze ubiegłego roku charakteryzowało się jednak upadłościami dużych przedsiębiorstw, spowodowanych opcjami walutowymi, spadkiem zamówień i utratą rentowności, procesami restrukturyzacji, zmianami właścicielskimi, czy złym zarządzaniem. Obecny spadek o 32 proc. ustalił liczbę bankructw ponownie na regularnym dla tej grupy przedsiębiorstw poziomie blisko 7 procent wszystkich upadłości.

Najwięcej upadłości zanotowano ponownie wśród spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Stanowiły one 69 proc. wszystkich upadających firm.

Źródło: Coface

 

Komentarze: Upadłości firm w Polsce w I półroczu 2010 roku - raport

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Gosia

  ocena usługi:

  Ocena bardzo konkretna i profesjonalnie przedstawiona. Jestem usatysfakcjonowana.
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Porada prawna - ok. Zapewne będę korzystał w przyszłości i polecam.
 • Joanna

  ocena usługi:

  Odpowiedzi zostały przygotowane zgodnie z wybranym przeze mnie terminem 2 dni roboczych. Całość napisana klarownie, z przytoczeniem i zacytowaniem konkretnych przepisów. Szybka reakcja na moją prośbę o doprecyzowanie odpowiedzi na jedno z zadanych wcześniej pytań. Jeśli będę potrzebowała kolejnej porady, na pewno skorzystam ponownie. Polecam.
 • Adrian

  ocena usługi:

 • Iwona

  ocena usługi:

  Porada jasna i wyczerpująca. Dziękuję
 • Grzegorz z Rodzina

  ocena usługi:

  Dziekujemy za szybka i profesjonalna usługę ,na pewno będziemy korzystać we wszystkich sprawach przyszlosciowo
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo szybko i nie długo trzeba było czekać , bez problemów polecam jestem zadowolona usługa fachową
 • tadeusz

  ocena usługi:

 • Justyna

  ocena usługi:

 • Artur

  ocena usługi:

  Porada napisana zrozumiale dla laika , zrealizowana w terminie .
 • Gosia

  ocena usługi:

 • Sylwester

  ocena usługi:

 • Hanna

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za szybką, rzetelną i fachową poradę. Świetna oferta dla potrzebujących pomocy prawnej. Cena usługi zgodna z moim oczekiwaniem:)
 • Paweł

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za pomoc. Polecam wszystkim!
 • zdzisław

  ocena usługi:

 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona z usługi prawnej. Szybka i profesjonalna odpowiedź.
 • Polecający

  ocena usługi:

  Polecam Państwa usługi z czystym sumieniem. Jakość przekazanej opinii na bardzo wysokim poziomie w stosunku do bardzo przystępnej ceny. Dzięki udzielonej wyczerpującej poradzie prawnej odzyskałem moje pieniądze od nierzetelnego pracodawcy w krótkim czasie. Bardzo dziękuję za Państwa pomoc.Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane