Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Nie unikajmy windykacji sądowej

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Wysłaliśmy kilkanaście wezwań do zapłaty, wykonaliśmy setki telefonów, nasz dłużnik ciągle nie płaci, a nam brakuje środków na bieżącą działalność firmy.

Każdy z przedsiębiorców wie jak działa polski wymiar sprawiedliwości. Zdaje sobie sprawę z tego, jak silne trzeba mieć nerwy, jak bogatym doświadczeniem trzeba się legitymować, jak dużo trzeba zainwestować, aby przejść całą, niełatwą procedurę sądową, a potem egzekucyjną. Wielu zastanawia się zatem, czy warto w obecnej trudnej sytuacji rynkowej kierować sprawę do sądu, aby uzyskać możliwość skorzystania z przymusu Państwa.

W ostateczności sąd

Wystawiając fakturę uzyskujemy przychód, od którego musimy odprowadzić wszystkie podatki, choć nie otrzymaliśmy należności od dłużnika. Gdy zawodzi windykacja polubowna, wyłącznie drogą sądowa pozwoli nam na odzyskanie choćby części z tej należności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyłącznie urzędowy dokument stwierdzający niewypłacalność dłużnika pozwala nam na zaliczenie danej wierzytelności w koszty uzyskania przychodu i daje szansę choćby częściowego odzyskania należności.

Niewypłacalność dłużnika

Takimi dokumentami są m.in. postanowienie komornika o bezskuteczności egzekucji, czy też postanowienie sądu o zakończeniu upadłości. Aby uzyskać takie dokumenty musimy skierować pozew do sądu, a następnie komornika lub doprowadzić do ogłoszenia upadłości dłużnika bądź zgłosić swoją należność do rozpoczętej już procedury upadłościowej. Większość przedsiębiorców zastanowi się w tym momencie, czy warto inwestować w straconą należność kolejne środki (czasami nawet 5%), czy też zapomnieć o sprawie i wpisać wierzytelność jako stratę związaną z ryzykiem prowadzenia działalności gospodarczej.

Po kryzysie wzrost

Należy jednak pamiętać, że koniunktura gospodarcza charakteryzuje się cyklicznością, według której zawsze po kryzysie następuje okres wzrostu. To oznacza, że być może nasz dłużnik za jakiś czas znów będzie w dobrej sytuacji finansowej i będzie mógł spłacić nam dług. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że w każdym prawodawstwie istnieje instytucja przedawnienia. W najprostszym ujęciu jest to czas, po upływie którego nasz dłużnik może się na to przedawnienie powołać i wówczas utracimy możliwość uzyskania przymusu Państwa (sąd, komornik) w spłacie naszych należności.

Przedawnienie

Blisko 95% kontaktów handlowych pomiędzy przedsiębiorstwami na rynku to sprzedaż towarów bądź usług. Zgodnie z postanowieniami Kodeksu Cywilnego okres przedawnienia pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 2 lata, a w transporcie tylko 1 rok. W tym terminie musimy więc złożyć pozew do sądu, bądź rozpocząć inne procedury przed sądem. Po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia, wskazany wyżej okres przedawnienia wydłuży się do 10 lat, z tym że każde złożenie sprawy przed organ egzekucyjny przerywa bieg tegoż przedawnienia.

Konieczne orzeczenie

Po zakończeniu procedury egzekucyjnej czas ten zaczyna biec na nowo. Oznacza to, że nawet jeśli w chwili obecnej nasz dłużnik nie ma środków na spłatę zadłużenia, to posiadając orzeczenie sądu możemy spróbować odzyskać nasze należności w momencie kiedy jego sytuacja finansowa się poprawi i może się to stać za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Brak skierowania sprawy do sądu oznaczać będzie, że po upływie 2 lat (bądź roku w usługach transportowych) utracimy bezpowrotnie możliwość odzyskania naszych pieniędzy.

 

Autor: Krzysztof Niedźwiedź, dyrektor działu prawnego biura windykacji Coface Poland. 

www.coface.pl/windykacja 


 

Komentarze: Nie unikajmy windykacji sądowej

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Yv1980Ju

  ocena usługi:

  Pilnie potrzebowałam porady, ale że to także późnym wieczorem funktionuje przeszło moje największe oczekiwania. Jestem bardzo zadowolona, godne polecenia
 • 5/5

  ocena usługi:

  Szybko i wyczerpująco.
 • julietta605

  ocena usługi:

  Dziękuję za opinię , bardzo mi pomogła .E - prawnik pomógł mi już nie pierwszy raz ..W razie potrzeby ,wiem do kogo się zwrócić .Bardzo polecam .Szybka i rzetelna porada .
 • Antoni

  ocena usługi:

  staranna odpowiedż chociaż niekorzystna dla mnie
 • Iwona

  ocena usługi:

 • Z. Żuk

  ocena usługi:

  Cena przystępna, odpowiedź na pytanie wyczerpująca i w przewidzianym terminie. Jest OK.
 • Anna

  ocena usługi:

  Ekspresowa wycena i profesjonalna odpowiedź na wszystkie zadane pytania w wybranym terminie - polecam!
 • Marzanna

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.
 • Block.

  ocena usługi:

 • RD ELEKTRONIKA S.C.

  ocena usługi:

  Solidne wsparcie prawne dla firm działających w branży IT. Polecamy
 • Dariusz

  ocena usługi:

  Porady prawne online są super rozwiązaniem. Szybko, wygodnie, za rozsądną cenę. Polecam e-prawnik.pl
 • Marek

  ocena usługi:

 • Natalia

  ocena usługi:

 • Ireneusz Lucko

  ocena usługi:

  Szybko i na temat
 • Krystyna S.

  ocena usługi:

  Bardzo staranna odpowiedź,jestem bardzo zadowlona,polecę innym.
 • J. Kubicki

  ocena usługi:

 • Łukasz

  ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane