Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Postępowanie nakazowe i upominawcze - czyli co robić gdy zawiedzie postępowanie polubowne?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)
Strona 1 z 2

W jaki sposób można odzyskać należność za dostarczony towar lub wykonaną usługę, gdy zawiedzie nas droga polubowna?

Oczywiście przez sąd. W polskim prawodawstwie rozróżnia się dwa rodzaje postępowania sądowego zmierzającego do uzyskania nakazu zapłaty - nakazowe albo upominawcze.

Czy wielu wierzycieli występuje na drogę sądową?

Spośród spraw, które trafiają do Coface, około 15% trafia do sądu, a reszta załatwiana jest polubownie. Jednakże należności do 2 tysięcy złotych nie opłaca się kierować do sądu z uwagi na możliwość wpisania ich w koszty uzyskania przychodu klienta, na podstawie własnoręcznie sporządzonego protokołu, w którym wskazuje on, że koszt dochodzenia należności jest zbliżony do samej należności. Sprawy o takiej wartości nie są zatem brane pod uwagę w naszych statystykach.

Kiedy sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?
Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, jeżeli powód/wierzyciel dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzoną wierzytelność są udowodnione dołączonym do pozwu:

  1)   dokumentem urzędowym,

  2)   zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,

  3)   wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,

  4)   zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.

Sąd wydaje również nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości.

Koszt takiego postępowania nakazowego to 1,25% należności głównej.

Jeśli wierzyciel nie posiada wyżej wymienionych dokumentów to sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Jeśli wierzyciel nie uzna długu?

Sprawę należy rozpatrzyć nie tylko pod kątem brzmienia art. 485 k.

p.c. ale również innych uregulowań prawnych. Otóż zgodnie z art. 485 par. 1 pkt. 2 k.p.c. podstawą do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest zaakceptowany przez dłużnika rachunek. Co należy rozumieć pod pojęciem rachunku? Pierwsze skojarzenie dotyczy faktury, która jest najczęstszym dokumentem podlegającym wymianie pomiędzy przedsiębiorcami. Jednakże ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych wprowadziła do wskazanego artykułu brzmienie pkt. 2a, w którym ustawodawca stwierdza, że sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, dołączonych do pozwu. Drogą wykładni można dojść do wniosku, że faktura jest czymś innym niż rachunek i podpisanej faktury nie można traktować jako rachunku i wydawać nakazu zapłaty na podstawie art. 485 par. 1 pkt. 2. Jednak część sądów nie przyjmuje takiej wykładni i wydaje na tej podstawie nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Oznacza to więc, że rachunkiem są inne niż faktura dokumenty księgowe potwierdzające sprzedaż.

Praktyka podpisywania faktur przez dłużników jest bardzo ograniczona i dotyczy tylko ok. 20% wszystkich faktur jakie dostajemy do obsługi. Zazwyczaj dowodem spełnienia świadczenia są dodatkowe dokumenty jak: WZ-tki czy CMR (międzynarodowy dowód wydania towaru), bądź dowody odebrania zrealizowanej usługi. W przypadku gdy dłużnik nie podpisze faktury sprawy wyglądają o wiele prościej. W takiej sytuacji nie musimy rozwiązywać powyższej łamigłówki, ponieważ wtedy sprawa jest rozpatrywana w sądzie, w postępowaniu upominawczym.

Koszt takiego postępowania to 5% należności głównej, przy czym sąd zwróci ¾ tej opłaty po prawomocności tego nakazu.

W obydwu rodzajach postępowań sąd wydając nakaz zapłaty orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty, Nakaz zapłaty doręcza się stronom; pozwanemu/dłużnikowi wraz z pozwem i załącznikami.

W przypadku gdy roszczenie wierzyciela jest mniejsze niż 10.000,00 zł pozew o wydanie nakazów zapłaty musi być złożony na specjalnym formularzu którego treść określana jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

<>

 

Komentarze: Postępowanie nakazowe i upominawcze - czyli co robić gdy zawiedzie postępowanie polubowne?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Yv1980Ju

  ocena usługi:

  Pilnie potrzebowałam porady, ale że to także późnym wieczorem funktionuje przeszło moje największe oczekiwania. Jestem bardzo zadowolona, godne polecenia
 • 5/5

  ocena usługi:

  Szybko i wyczerpująco.
 • julietta605

  ocena usługi:

  Dziękuję za opinię , bardzo mi pomogła .E - prawnik pomógł mi już nie pierwszy raz ..W razie potrzeby ,wiem do kogo się zwrócić .Bardzo polecam .Szybka i rzetelna porada .
 • Antoni

  ocena usługi:

  staranna odpowiedż chociaż niekorzystna dla mnie
 • Iwona

  ocena usługi:

 • Z. Żuk

  ocena usługi:

  Cena przystępna, odpowiedź na pytanie wyczerpująca i w przewidzianym terminie. Jest OK.
 • Anna

  ocena usługi:

  Ekspresowa wycena i profesjonalna odpowiedź na wszystkie zadane pytania w wybranym terminie - polecam!
 • Marzanna

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.
 • Block.

  ocena usługi:

 • RD ELEKTRONIKA S.C.

  ocena usługi:

  Solidne wsparcie prawne dla firm działających w branży IT. Polecamy
 • Dariusz

  ocena usługi:

  Porady prawne online są super rozwiązaniem. Szybko, wygodnie, za rozsądną cenę. Polecam e-prawnik.pl
 • Marek

  ocena usługi:

 • Natalia

  ocena usługi:

 • Ireneusz Lucko

  ocena usługi:

  Szybko i na temat
 • Krystyna S.

  ocena usługi:

  Bardzo staranna odpowiedź,jestem bardzo zadowlona,polecę innym.
 • J. Kubicki

  ocena usługi:

 • Łukasz

  ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane