Odpowiedź prawnika: Samowola budowlana
Jeśli chodzi o skutki upływu czasu na legalizację samowoli budowlanej, to jest to regulowane w art. 33 ustawy nowelizującej prawo budowlane z 12 lutego 2009. Zgodnie z treścią tego przepisu, obiekty budowlane (za taki obiekt należy uznać również stodołę - patrz art. 3 pkt 1 prawa budowlanego), wybudowane z naruszeniem prawa, których budowa została zakończona przed dniem 1 stycznia 1995 r. i przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy nie zostało wszczęte postępowanie administracyjne, stają się legalne z mocy prawa, jeżeli do dnia 31 grudnia 2009 r. zostanie złożony wniosek o potwierdzenie legalności obiektu budowlanego w organie nadzoru budowlanego.
Jeśli zatem istotnie jest to obiekt budowlany powstały w latach 80., a przed 1 stycznia 1995 (dzień wejścia w życie ustawy prawo budowlane) nie zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie samowoli budowlanej, to po złożeniu wniosku (w terminie, czyli do 31 grudnia 2009) o odpowiedniej treści do organu nadzoru budowlanego, to następuje legalizacja takiej budowy z mocy prawa. Jest to na pewno łatwiejsza droga uregulowania tej sprawy, niż odwoływanie się w ramach postępowania administracyjnego od decyzji administracyjnej stwierdzającej niezgodność budowy z prawem budowlanym (nawet jeśli Pana zdaniem są to zarzuty niesłuszne).
Nie można oczywiście nazywać wskazanego wyżej uprawnienia terminem przedawnienia, choć efekt zastosowania obu instytucji jest dość podobny, brak sankcji za przekroczenie przepisów prawa.
