Arbitraż zreformowany

Dziś wchodzą życie przepisy reformujące sądownictwo polubowne. Środowiska biznesowe i prawnicze liczą, że będzie to wygodna i alternatywna dla sądów powszechnych ścieżka rozwiązywania sporów.

Zmiany przynosi ustawa z 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 178). Pokładane w nich nadzieje mogą być spełnione raczej przy dużych konfliktach. Zawsze będzie to bowiem dość elitarna forma rozwiązywania sporów. Największy w Polsce Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej rozpoznaje ich ok. 600 rocznie.

Postanowiono, że nie będzie odrębnej ustawy dla sądownictwa polubownego, i zamiast dotychczasowych 20 artykułów kodeksu postępowania cywilnego ustanowiono jego nową, piątą część.

Porady prawne

Posłużono się sprawdzonym międzynarodowym standardem. Chodzi o to, by polskie sądy arbitrażowe mogły konkurować z zagranicznymi. Pod arbitraż będzie można poddać każdy spór, który może być przedmiotem ugody, z wyjątkiem spraw o alimenty. Także wynikły ze stosunku spółki - gdy statut lub umowa spółki to przewiduje.

Rzeczpospolita 17.10.05


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika