Archiwum artykułów - Strona 166

Czy komornik może zająć samochód inwalidzie?

12.5.2014

Może. To jawna dyskryminacja niepełnosprawnych, których obowiązują dwa różne reżimy w zależności od tego czy egzekucja prowadzona jest na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego czy też postępowania egzekucyjnego w administracji.

Kto i na jakich zasadach musi płacić podatek rolny?

9.5.2014

Przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym są grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Podmiotami (...)

Uważaj na umowy zawierane przez telefon

8.5.2014

Coraz częściej przedsiębiorcy otrzymują telefony z ofertami dotyczącymi ich działalności gospodarczej. Po jakimś czasie są zaskoczeni, że dostali fakturę o zapłatę za coś, czego przecież nie zamawiali. Czy można rozwiązać taką umowę?

Czy wiesz, ile kosztuje pomoc prawnika?

7.5.2014

- Kiedy idziemy do lekarza? - Kiedy coś nas boli bądź jesteśmy chorzy. - Kiedy idziemy do prawnika? - Kiedy nie da się już nic zrobić w sprawie, termin na złożenie pisma czy podpisania ogromnej umowy mija dziś albo jutro, kiedy zawaliliśmy wszystko co było możliwe i teraz oczekujemy, (...)

Jakie rodzaje umów o pracę przewiduje prawo pracy?

25.4.2014

Prawo pracy przewiduje kilka rodzajów umów: na okres próbny; na czas określony; na czas wykonania określonej pracy; na czas nieokreślony oraz tzw. umowę na zastępstwo, a także wprowadzoną ostatnią nowelizacją umowę z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze państwa (...)

Służebność od A do Z, czyli jak rozwiązać spór z sąsiadem

24.4.2014

Każdy słyszał, czy też poznał na własnej skórze historie o legendarnej wręcz zawiści i niechęci pomiędzy sąsiadami. Czasem z powodu położenia naszej nieruchomości, korzystanie z niej może być utrudnione, np. gdy ścieżka do drogi publicznej wiedzie przez ziemię sąsiada. Omówiono (...)

Czy na wyburzenie ścianki działowej potrzebne jest pozwolenie na budowę?

22.4.2014

Ścianki działowe to rodzaj ścian wewnętrznych budynku, których zadaniem jest rozdzielenie pomieszczeń. Istotnym jest, że nie stanowią one elementu konstrukcyjnego całego budynku, przez co jego struktura nie zmienia się przez dodawanie bądź demontowanie tego rodzaju ścianek. Na pierwszy rzut (...)

Jak napisać regulamin sklepu internetowego?

11.4.2014

Jak napisać regulamin - pytanie to powinni zadać sobie nie tylko właściciele sklepów internetowych, ale każdy kto świadczy jakiekolwiek usługi za pośrednictwem Internetu. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (uśude) mimo mylącego tytułu nie jest skierowana wyłącznie do typowych (...)

ZUS czy OFE? – jak dokonać wyboru

7.4.2014

Od 1 kwietnia 2014 roku każdy ubezpieczony posiadający środki w OFE zostaje postawiony przed wyborem czy część jego składki nadal będzie obracana przez fundusze emerytalne czy też wróci do ZUS. Warto podkreślić, że przedmiotem wyboru jaki stawia przed ubezpieczonymi ustawodawca jest (...)

Rewolucja w OFE - zmiany wchodzące w życie od kwietnia

1.4.2014

1 lutego 2014 roku weszła w życie zasadnicza część nowelizacji kilku ustaw związanych z aktualnym systemem emerytalnym. Na mocy powyższej ustawy od 1 kwietnia do dnia 31 lipca 2014 roku członek OFE może złożyć w ZUS pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego - oświadczenie o przekazywaniu (...)

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

28.3.2014

Minimalna wysokość kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5.000 zł. Wartość ta wyznacza minimalny zakres odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Stanowi więc o sile ekonomicznej spółki a także o jej zdolnościach kredytowych. Dlatego też wspólnicy (...)

Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

27.3.2014

Kupno używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nierzadko słyszymy o cofaniu liczników (pięknie nazywanego korektą liczników), odnawianiu aut ze szrotów, czy też przekładkach w samochodach sprowadzonych z Wielkiej Brytanii. Co można zrobić, jeśli kupiliśmy (...)

System emerytalny przed OFE

26.3.2014

Wprowadzona w życie 1 stycznia 1999 roku reforma emerytalna oparta o rozwiązanie III-filarowe, całkowicie zmieniła ówczesny system emerytalny. System działający w Polsce do 1 stycznia 1999 roku był tzw. systemem zdefiniowanego świadczenia (system repartycyjny). Rozwiązanie to działało na (...)

Czym jest OFE i jak funkcjonował dotychczas

24.3.2014

OFE czyli Otwarte Fundusze Emerytalne tworzą tzw. II filar emerytalny w Polsce. Wraz z wejściem w życie reformy systemu emerytalnego powołującego OFE (od początku 1999 roku) każda osoba, która podejmowała pierwszą pracę i urodzona jest po 1 stycznia 1969 roku miała ściśle określony (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika