Archiwum artykułów - Strona 176

Zmiana płci w świetle prawa

14.1.2013

Zjawisko transseksualizmu (czyli silnego poczucia przynależności do płci przeciwnej niż wynikająca z widocznych cech budowy ciała) w Polsce jest ciągle bardzo kontrowersyjną kwestią. W doktrynie ani nawet w orzecznicwie nie przyjęła się jeszcze jakaś bardziej konsekwentna linia - poglądy (...)

Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?

7.1.2013

Zasady ogólne postępowania administracyjnego legislacyjnie wyodrębniono w pracach nad projektem k.p.a. i znalazły się one już w tekście pierwotnym kodeksu wraz z przepisami o zakresie jego mocy obowiązującej, a przy nowelizacji w 1980 r. zamieszczono je w osobnym rozdziale (art. 6-16). (...)

Czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT?

31.12.2012

Często pojawia się pytanie czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż nieruchomości na licytacji komorniczej. Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie powyższych wątpliwości.

Uprawnienia osoby zatrzymanej

27.12.2012

Uprawnienia przysługujące zatrzymanemu są gwarancją podstawowych praw człowieka. Mają zapewnić, żeby osoba nie została bezpodstawnie i niesprawiedliwie pozbawiona wolności. Uprawnienia te dotyczą zatrzymania procesowego, prewencyjnego, a niektóre prawa także zatrzymania w celu doprowadzenia. (...)

Nabycie mieszkania z lokatorami i postępowanie eksmisyjne

17.12.2012

Co w sytuacji kiedy mieszkanie zamieszkane jest przez lokatorów np. bezrobotną rodzinę? Czy konieczne jest im zapewnienie lokalu zastępczego i czy to obowiązek nowego właściciela mieszkania? Jak wygląda procedura eksmisji?

Jak doręcza się pisma w postępowaniu karnym?

6.12.2012

W postępowaniu karnym istotne jest, aby uczestnicy, a przede wszystkim oskarżony był należycie zawiadamiany o wszelkich czynnościach procesowych. Ważne jest więc, aby wszelkie pisma sądowe zostały mu prawidłowo doręczone. W pewnych jednak wypadkach uznaje się pismo za doręczone, mimo że (...)

Zmiany VAT 2013

4.12.2012

W chwili obecnej trwają prace legislacyjne nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Niektóre z proponowanych tam rozwiązań wejdą w życie z dniem 1 stycznia (bądź jak proponuje Senat z dniem 1 kwietnia) 2013 r., dlatego też poniżej pokrótce (...)

Organy nadzoru w spółkach handlowych

3.12.2012

Działalność każdej spółki kapitałowej wymaga nadzoru. W przypadku spółki z o.o. nadzór ten mogą sprawować wspólnicy, jednakże w określonych sytuacjach nadzór ten powinien być sprawowany przez radę nadzorczą lub komisję rewizyjną. W przypadku spółki (...)

Komu i w jaki sposób lekarz może udostępnić dokumentację medyczną?

26.11.2012

Jednym z podstawowych obowiązków lekarza, zdefiniowanym w Ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty[1] obok m. in. udzielania przystępnej informacji pacjentowi o jego stanie zdrowia, czy też zachowania tajemnicy lekarskiej, jest prowadzenie indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta. Dokumentacja (...)

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

15.11.2012

W artykule niniejszym omówione zostały poszczególne przyczyny wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę wraz z oceną ich zasadności. Nie da się jednoznacznie określić czy dana przyczyna ujęta abstrakcyjnie, bez odniesienia do danego przypadku, jest uzasadniona czy nie. Przyczyna (...)

Podatek dochodowy od osób fizycznych w 2013 r.

13.11.2012

W dniu 11 listopada 2012 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał uchwaloną przez Sejm w dniu 24 października 2012 r. ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych argumentowane są względami społecznymi (...)

Urlop wychowawczy - zasady przyznawania

12.11.2012

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wysokości od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, oraz kolejne 2 tygodnie na każde dziecko w przypadku urodzenia więcej niż 2 dzieci przy jednym porodzie. (...)

Co to jest leasing?

7.11.2012

Leasing jest rodzajem umowy, a znajduje zastosowanie głównie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jego istota polega na tym, że jedna ze stron umowy (leasingodawca, finansujący) zobowiązuje się do kupienia rzeczy od sprzedawcy i przekazania jej do używania drugiej stronie (leasingobiorca, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika