Archiwum artykułów - Strona 197

Prawo odkupu

11.2.2011

Z prawem odkupu mamy do czynienia w sytuacji, gdy sprzedawca złoży odpowiednie oświadczenie kupującemu. Prawo przewiduje możliwość, by strony umowy sprzedaży wprowadziły do niej postanowienie, że sprzedawca ma uprawnienie odkupienia od kupującego przedmiotu sprzedaży, aby stać się ponownie (...)

Jak zaskarżyć decyzję administracyjną do sądu?

7.2.2011

Uprawnionym do wniesienia skargi na decyzję administracyjną jest m.in. każdy, kto ma w tym interes prawny (skarga musi więc dotyczyć jego własnej sprawy administracyjnej, czyli przewidzianej w przepisach prawa administracyjnego możliwości wydania decyzji lub innego aktu, w którym skonkretyzowane (...)

Charakterystyka spółki komandytowej

3.2.2011

Spółka komandytowa jako spółka osobowa jest podmiotem praw i obowiązków zaciągniętych w jej imieniu. Może ona we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania. Spółka komandytowa ma także zdolność procesową - może pozywać i być pozywana. Spółka (...)

Zapis w testamencie - co to takiego?

1.2.2011

W myśl polskiego prawa spadkowego spadek może zostać odziedziczony bądź w drodze spadkobrania ustawowego (tzn. wg kolejności wyznaczonej przez ustawę), bądź w drodze spadkobrania testamentowego (tj. wtedy, gdy spadkodawca pozostawi ważny testament). W przypadku testamentu każdy musi zawierać (...)

Obowiązki komandytariusza

25.1.2011

Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce komandytowej. Dowiedzmy się więc, jakie obowiązki posiada komandytariusz. M.in. art. 3 Kodeksu spółek handlowych wymienia wkład jako obligatoryjną postać współdziałania (...)

Postępowanie w sprawie o dział spadku

20.1.2011

Z chwilą otwarcia spadku między współspadkobiercami powstaje wspólność majątku spadkowego. Ich sytuacja prawna regulowana jest wówczas przez przepisy dotyczące współwłasności w częściach ułamkowych, które stosuje się odpowiednio do wspólności majątku (...)

Gdy spadkobierca nie zdąży przyjąć spadku... (transmisja)

18.1.2011

Zdarzają się przypadki śmierci spadkobiercy przed złożeniem oświadczenia o przyjęciu spadku bądź przed upływem terminu do złożenia takiego oświadczenia (bezskuteczny jego upływ powoduje ten sam skutek co przyjęcie spadku (patrz porada dotycząca oświadczenia o przyjęciu spadku wprost). (...)

Wyłączenie pracownika lub organu z postępowania administracyjnego

14.1.2011

Określenie przesłanek wyłączenia pracownika od udziału w sprawie ma na celu zapewnienie maksymalnej bezstronności ze strony organu administracyjnego, a także prawidłowość wydanych decyzji. Kodeks Postępowania Administracyjnego zawiera katalog przesłanek, których zaistnienie uzasadnia wyłączenie (...)

Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym - licytacja

7.1.2011

Zasadą postępowania komorniczego jest, aby wierzyciel złożył wniosek o przeprowadzenie egzekucji w celu uzyskania zaspokojenia. Reguły te odnoszą się zarówno do egzekucji z ruchomości jak i nieruchomości. Następnie komornik zajmuje nieruchomość będącą w posiadaniu dłużnika - (...)

Jakie prawa ma przesłuchiwany świadek w postępowaniu karnym?

31.12.2010

W przypadku przesłuchania, świadkowi przysługują pewne uprawnienia, dzięki którym może on chronić swoje interesy, czy też swoich bliskich. Warto je znać i z nich korzystać, by niepotrzebnie nie narazić się na niebezpieczeństwo lub nie zaszkodzić innym. W jakich przypadkach można (...)

Prawa i obowiązki rodziców zastępczych

20.12.2010

W przypadkach kiedy władza rodzicielska jest niewłaściwie wykonywana oraz nie ma nadziei na zmianę tej sytuacji nawet, gdyby sąd opiekuńczy orzekł o udzieleniu rodzicom pomocy potrzebnej do należytego wykonywania władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może skorzystać z szerokiego wachlarza (...)

Odpowiedzialność partnerów spółki partnerskiej

14.12.2010

Partner spółki partnerskiej ponosi odpowiedzialność nieograniczoną, osobistą tylko za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu w spółce przez niego samego (odpowiedzialność partnera za własny błąd), jak również za zobowiązania spółki stanowiące następstwo (...)

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikich zwierząt

8.11.2010

Na drogach zdarzają się wypadki z udziałem dzikich zwierząt. Szkody, jakie mogą z tego wyniknąć, są niekiedy bardzo poważne. Kodeks cywilny przewiduje odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta. Mianowicie przepis art. 431 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, iż kto zwierzę chowa (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika