Archiwum artykułów - Strona 227

Jak uzyskać paszport?

25.8.2006

Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie dokument ten zawiera. Pomimo wstąpienia RP do Unii Europejskiej paszport wcale nie odszedł (...)

Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?

22.8.2006

Zgodnie z art. 71 ust. 6 Prawa o ruchu drogowym, pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej, dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni. W tym okresie nabywca ma obowiązek dokonać rejestracji samochodu (załączając (...)

Rejestr zastawów

25.7.2006

Sama umowa zastawnicza nie powoduje jeszcze powstania zastawu rejestrowego. Konieczny do tego jest wpis do rejestru zastawów. Jest to więc wpis konstytutywny, tzn. tworzący prawo. Z wpisem tym ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów wiąże określone skutki prawne. Rejestry (...)

Umowne zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego

19.7.2006

Co do zasady, zaspokojenie z przedmiotu zastawu rejestrowego następuje w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego. Strony jednak mogą umówić się odmiennie co do sposobu zaspokojenia. Zastaw rejestrowy jest prawem zabezpieczającym wierzytelność. Strony ustanawiając takie zabezpieczenie (...)

Bankowy tytuł egzekucyjny

19.7.2006

Bank, jako instytucja zawodowo zajmująca się udzielaniem kredytów musi mieć zapewnioną możliwość ich szybkiego odzyskiwania, jeżeli jego wierzytelność znajduje się w niebezpieczeństwie. Pozostawienie bankom dostępnych dla wszystkich możliwości dochodzenia swych wierzytelności nie wystarcza, (...)

Jak oznaczyć wartość przedmiotu sporu w postępowaniu przed sądem?

19.7.2006

W postępowaniu cywilnym, jeżeli powód dochodzi praw majątkowych, zobowiązany jest w pozwie oznaczyć wartość przedmiotu sporu. Brak tego oznaczenia spowoduje zwrot pozwu celem uzupełnienia. Wartość przedmiotu sporu może wpłynąć na wysokość opłaty od pozwu. Dlatego też istotną (...)

Jak prawidłowo wskazać nazwę przedsiębiorcy?

19.7.2006

Kanwą do napisania niniejszego artykułu stały się dwie historie. W obu historiach prawidłowe określenie nazwy kontrahenta grało główną rolę. W pierwszym przypadku sąd oddalił powództwo, gdyż przyjął, iż stroną umowy jest inna firma niż strona, która została pozwana. Sąd doszedł (...)

Kontrahenci małego podatnika

23.6.2006

Wybór przewidzianego przez ustawę sposobu rozliczeń z podatku VAT przez małego podatnika wywołuje określone skutki również w zakresie obowiązków podatkowych u jego kontrahentów. Dotyczy to jednak tylko kontrahentów, którzy sami nie są małymi podatnikami albo są tymi podatnikami, ale nie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika