Wzory dokumentów - Strona 54

Testament własnoręczny z wydziedziczeniem

21.6.2016

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku: 1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, 2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z (...)

Kontrakt menedżerski dla członka zarządu (1)

21.6.2016

Kontrakt menadżerski stanowi umowę cywilnoprawną. Ponieważ nie jest regulowana przez przepisy prawne, stanowi ona umowę nienazwaną. Strony ustalają w umowie jej postanowienia, mając dość szeroka swobodę kształtowania treści umowy, będąc zobowiązanym do zachowania przepisów ogólnych (...)

Umowa o odpowiedzialności materialnej pracownika za powierzone mienie

21.6.2016

Pracodawca może zawrzeć z pracownikami umowę o wspólnym sprawowaniu pieczy nad powierzonym mieniem. Koniecznym elementem tej umowy jest określenie w jej treści w jakich częściach pracownicy odpowiadają za powierzone mienie. Bez tego postanowienia umowa jest nieważna, gdyż przepisy nie wprowadzają (...)

Zgoda wierzyciela na przejęcie długu

21.6.2016

Zmiana dłużnika może nastąpić przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela. Oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron. Musi ono mieć formę pisemną.

Umowa sprzedaży wierzytelności

21.6.2016

Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie (...)

Oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza

21.6.2016

Oświadczenie o przyjęciu bądź też odrzuceniu spadku jest pierwszą czynnością jaka powinna zostać dokonana przez spadkobierców zmarłego. Zasadniczo mogą oni przyjąć spadek wprost (bez ograniczenia za długi spadkowe), z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi (...)

Wniosek o urlop wychowawczy na dziecko przewlekle chore

21.6.2016

Pracownik w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, które wymaga osobistej opieki ze względu na stan zdrowia potwierdzonego orzeczeniem lekarskim o niepełnosprawności. Pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Przysługujący pracownikowi (...)

Przyjęcie układu zbiorowego obowiązującego w innym zakładzie pracy

21.6.2016

Dokument zawiera wzór porozumienia o przejęciu do stosowania w danym zakładzie pracy układu zbiorowego zawartego przez innego pracodawcę z inną organizacją związkową. Na podstawie art. 241[10] Kodeksu pracy strony porozumienia mogą przyjąć do stosowania w zakładzie pracy układu zbiorowego (...)

Wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego numeru NIP

21.6.2016

Przepisy ustawy wprowadzającej ustawę o swobodzie działalności gospodarczej nałożyły na wszystkie podmioty wpisane do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego obowiązek uzupełnienia wpisu o numer NIP. Obowiązku tego należy dopełnić w terminie do 31 maja 2006 r.

Wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej

21.6.2016

Minister Finansów ma prawo określać, w drodze rozporządzenia, wzory formularzy stosowanych w sprawach celnych, mając na uwadze jednolite wykonywanie przepisów prawa celnego oraz ułatwienie w dokonywaniu formalności przed organami celnymi. Rozporządzenie może zawierać instrukcje wypełniania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika