Opinie prawne

Zakaz konkurencji między przedsiębiorcami - opinia prawna

18.3.2024

Jedną z często występujących w obrocie między przedsiębiorcami umów jest umowa o podwykonawstwo. Taka umowa może być, zależnie od konkretnych okoliczności, na przykład umową o roboty budowlane, umową o dzieło, czy umową nienazwaną. Dość często umowy takie, choć zawierane między (...)

Od czego zależy wysokość alimentów - opinia prawna

18.3.2024

Na wysokość alimentów nie mogą mieć wpływu obciążające pozwanego w sprawie sądowej koszty sądowe i koszty procesu. Także zadłużenie bankowe pozwanego nie może powodować ograniczenia należnych małoletniemu powodowi środków utrzymania i wychowania. Osoba, na której ciąży obowiązek (...)

Jak ustalić prawo do nieruchomości ? opinia prawna

7.3.2024

W trybie procesu o ustalenie, że określone osoby są w chwili obecnej właścicielami działki, jako spadkobiercy osób błędnie ujawnionych w dokumentach hipotecznych (nie mających już waloru księgi wieczystej) można powoływać wszelkie dowody: ze świadków na tę okoliczność, że na niej (...)

Odpowiedzialność rodzica za długi pełnoletniego dziecka - opinia prawna

4.3.2024

Żaden z wierzycieli dziecka nie może żądać od rodzica zaspokojenia jego roszczeń. Nie przysługuje mu bowiem względem rodzica takie roszczenie. To nie rodzic jest bowiem dłużnikiem, ale jego dziecko. Jeżeli uprawniony - tu dziecko - nie ma pracy zarobkowej, a kontynuuje on naukę, to za usprawiedliwione (...)

Zakaz konkurencji a samozatrudnienie - opinia prawna

19.2.2024

Firma zatrudnia pracownika na zasadzie tzw. samozatrudnienia ? osoba zatrudniana zakłada działalność gospodarczą i podpisuje z firmą umowę zlecenia. Wynagrodzenie otrzymywane jest miesięcznie w stałej kwocie. Do tego dochodzi premia za przekroczenie ustalonego planu. Zleceniobiorca wystawia (...)

Wycofać pozew przeciwko pracodawcy - opinia prawna

19.2.2024

Do cofnięcia pozwu znajdzie zastosowanie przepisy art. 203 § 1 kodeksu postępowania cywilnego a dotyczący cofnięcia pozwu zgodnie, z którym dla cofnięcia pozwu będzie wymagana zgoda pozwanego. Stanowi on mianowicie, pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, (...)

Co się dzieje z prawem najmu po rozwodzie? - opinia prawna

24.1.2024

Zgodnie z art. 32 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dorobkiem małżonków są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Art. 680[1] § 1 kodeksu cywilnego stanowi, iż małżonkowie bez względu na istniejące między nimi (...)

Jak pozbyć się linii energetycznej ze swojej działki ? opinia prawna

24.1.2024

Przysługujące Pani prawo własności nieruchomości znajduje swą ochroną w naczelnych aktach prawnych obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej. Począwszy od konstytucji RP, która w art. 21 oraz w art. 64 ust. 1 zapewnia ochronę prawa własności sytuując to prawo jako podstawę ustroju RP, (...)

Jak odzyskać rzecz zatrzymaną przez Policję - opinia prawna

13.12.2023

Gdy policja zabiera jakiś przedmiot - w rozumieniu przepisów doszło do zatrzymania rzeczy. Zatrzymanie rzeczy w toku postępowania przygotowawczego regulują przepisy kodeksu postępowania karnego. Policja może zatrzymać takie rzeczy, które mogą stanowić dowód w sprawie lub podlegają zajęciu (...)

Gdy sąsiad naruszył granice Twojej działki - opinia prawna

27.11.2023

Naruszenie granic cudzego gruntu rodzi co do zasady po stronie naruszyciela obowiązek przywrócenia stanu zgodnego z prawem, czego właściciel nieruchomości naruszonej może dochodzić na drodze sądowej na podstawie art. 222 § 2 kodeksu cywilnego. Przywrócenie stanu zgodnego z prawem polega na (...)

Zbycie udziału we współwłasności nieruchomości ? opinia prawna

23.11.2023

Zagadnienia związane ze współwłasnością reguluje przede wszystkim kodeks cywilny. Jest to także akt rozstrzygający w Pana przypadku, gdyż w opisanym stanie faktycznym opisywanym zagadnieniem jest ?zarządzanie? przedmiotem współwłasności w szerokim tego słowa znaczeniu. Sam kodeks cywilny (...)

Ochrona wizerunku w prawie cywilnym i w prawie autorskim

14.3.2016

Agencja reklamowa wykorzystała moje zdjęcia wykonane na sesji zdjęciowej do wydrukowania kilku kalendarzy na rok 2002, które następnie sprzedała na przełomie listopada i grudnia 2001 roku różnym firmom mimo tego, że nie podpisano ze mną żadnej umowy, w której wyrażałabym (...)

Nowe świadczenia rodzicielskie 2016 - kto skorzysta?

17.7.2015

Nowe świadczenie rodzicielskie - potocznie zwane nowym becikowym - trafi do osób, które do tej pory po urodzeniu dziecka nie mogły liczyć na finansową pomoc państwa. Z nowego świadczenia rodzicielskiego skorzystają mi.in. bezrobotni, studenci, rolnicy oraz osoby zatrudnione na podstawie (...)

Określenie adresu osoby występującej w akcie notarialnym - opinia prawna

12.11.2014

Miejsce zamieszkania to oprócz zwrotu funkcjonującego w życiu codziennym także pojęcie prawnicze. Miejsce zamieszkania reguluje przepis artykułu 25 kodeksu cywilnego, który stanowi, iż miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem (...)

Ubezwłasnowolnienie osoby bliskiej – opinia prawna

12.11.2014

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 11 k.c. (kodeks cywilny), każda osoba fizyczna z chwila ukończenia pełnoletności, nabywa pełna zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, iż pełnoletni własnym działaniem może nabywać i tracić prawa oraz zaciągać zobowiązania - ogólnie rzecz (...)

Wykorzystanie wizerunku uczestników kursu a naruszenie dóbr osobistych

16.7.2014

Czy dozwolone jest nagrywanie uczestników kursu tańca? Jak uchronić się przed roszczeniami ze strony uczestników i zapewnić legalność działania? Czy filmowanie grupy osób jest dopuszczalne bez ich zgody? Kiedy dochodzi do naruszenia wizerunku danej osoby? Zapraszamy do lektury.

Czy choroba psychiczna unieważnia małżeństwo? - opinia prawna

25.6.2010

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie mówi, że małżeństwo może być unieważnione tylko w pewnych ściśle określonych przypadkach (art. 17). Jednym z nich jest właśnie choroba psychiczna. Kodeks mówi, że osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym w ogóle nie może (...)

Wymeldowanie z urzędu czy na wniosek strony postępowania - opinia prawna

9.6.2010

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych organ wydaje decyzję w sprawie wymeldowania na wniosek strony. Ustawa nie definiuje pojęcia strony. Wobec tego należy przyjąć definicję strony zawartą w kodeksie postępowania administracyjnego (k.p.a.). Zgodnie z art. (...)

KRUS czy ZUS - opinia prawna

25.5.2010

Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu rolników podlegają rolnicy, których gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny oraz ich domownicy. Takiemu ubezpieczeniu podlega także osoba pobierająca rentę strukturalną współfinansowaną (...)

Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie - opinia prawna

24.5.2010

Odpowiedzialność za szkodę powstałą w mieniu w pełnej wysokości przy czym pracodawca jest obowiązany, żądając odszkodowania, tylko do udowodnienia, że szkoda w mieniu powierzonym zaistniała. Pracodawca nie musi udowadniać winy w spowodowaniu szkody. W razie powierzenia pracownikowi mienia (...)

Odsetki za zwłokę w wypłacie zaległego wynagrodzenia - opinia prawna

24.5.2010

Zgodnie z at. 359 kodeksu cywilnego, odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. W analizowanym przypadku podstawą naliczenia odsetek jest orzeczenie sądowe, w którym wyraźnie (...)

Gdy sąsiad za głośno słucha muzyki - opinia prawna

24.5.2010

Bardzo głośne słuchanie muzyki, trwające dłuższy czas, stanowiące uciążliwość dla otoczenia stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 51 Kodeksu wykroczeń. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie (...)

Jak wymeldować nieobecnego? - opinia prawna

12.5.2010

Jeżeli osoba, która opuściła miejsce swojego pobytu stałego nie dopełniła swego obowiązku meldunkowego, obowiązek zawiadomienia właściwych organów gminy obciąża podmioty posiadające określone prawo do lokalu, w którym osoba, która nie dopełniła swego obowiązku meldunkowego, zamieszkiwała. (...)

Alimenty od dziadków zamiast od ojca dziecka – opinia prawna

11.5.2010

Obowiązek alimentacyjny, określony przez ustawodawcę jako obowiązek dostarczania środków utrzymania i w miarę potrzeby środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. W przypadku dzieci, obowiązek ten w pierwszej kolejności ciąży na rodzicach, zaś w dalszej kolejności (...)

Alimenty na pełnoletnie dziecko - opinia prawna

11.5.2010

Obowiązek alimentacyjny - sam fakt jego istnienia - usankcjonowany jest przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Akt ten w art. 128 stanowi, iż obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Ta (...)

Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

11.5.2010

Zgodnie z art. 881 Kodeksu Postępowania Cywilnego komornik ma prawo wezwać zakład pracy, aby nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, bądź przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej (...)

Gdy przedsiębiorca chce skorzystać z gwarancji na sprzęt... - opinia prawna

4.11.2009

Podstawową funkcją gwarancji jest ochrona kupującego przed konsekwencjami wadliwego działania przedmiotu objętego gwarancją. Jednakże z drugiej strony należy pamiętać, iż gwarancja jakości jest udzielana dobrowolnie przez producenta, a treść jej reguluje gwarant. Kupujący poprzez odbiór (...)

Kiedy używanie znaku towarowego jest bezpodstawne? - opinia prawna

30.10.2009

Ustawa prawo własności przemysłowej określa szereg przesłanek, których spełnienie stanowi bezprawne naruszenie prawa ochronnego znaku towarowego. Przesłanki te są różne w zależności od charakteru znaku towarowego. PrWłP wprowadza bowiem rozróżnienie znaków towarowych na znaki powszechnie (...)

Jaki charakter prawny ma ogłoszenie zamieszczone w prasie? - opinia prawna

29.10.2009

Ogłoszenie jest z reguły krótkim, nieskomplikowanym, przejrzystym i czytelnym tekstem, którego celem jest przekazanie jakiejś grupie adresatów określonej informacji, propozycji czy oferty. Ze względu charakter ogłoszenia - krótkiego, prostego tekstu; uznać należy, iż nie jest to utwór w (...)

Czyje są prawa autorskie do pracy naukowej; opinia prawna

23.10.2009

O ile ustawa nie stanowi inaczej, prawa autorskie (osobiste i majątkowe) przysługują twórcy. Natomiast, o ile ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji, oraz do wynagrodzenia. Zgodnie z w/w artykułami, (...)

Ciekawy przykład przedmiotu prawa autorskiego - opinia prawna

21.10.2009

Szkoła zatrudniała nauczyciela zajęć pozalekcyjnych. Poza normalnym prowadzeniem zajęć osoba ta stworzyła niemal godzinny zupełnie niepowtarzalny program swojego pomysłu. Program ten opracowany został samodzielnie, poza godzinami pracy. Obecnie nauczycielka, która zatrudniona na miejsce poprzedniej (...)

Prawa autorskie wspólników czy spółki cywilnej - opinia prawna

21.10.2009

Twórca ma wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Zasada ta odnosi się także do wspólników spółki cywilnej. Sam fakt istnienia spółki cywilnej - a także odnosząca się do jej wspólników (...)

Utwory publikowane w nabywanym serwisie internetowym - opinia prawna

21.10.2009

Pan X chce zakupić serwis internetowy. Na stronach serwisu znajdują się krótkie informacje, sprawozdania, felietony. Czy autorzy tych treści mają do nich prawa? Czy autor może żądać usunięcia swoich artykułów ze stron serwisu? Autorzy publikowali treści na stronach serwisu nieodpłatnie. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika