Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

A jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?

STRESZCZENIE: Zaprzeczenie ojcostwa umożliwia małżonkowi wykazanie, iż nie jest on biologicznym ojcem dziecka urodzonego przez jego żonę. Ma ono niezwykle doniosłe znaczenie, bowiem przyjmuje się, że jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, to ojcem dziecka jest mąż matki dziecka. Bez względu zatem, czy dziecko przyszło na świat w miesiąc po zawarciu związku małżeńskiego, czy w pięć lat po ślubie, ojcem dziecka jest mąż matki. W wypadku takim ojcostwo jest z góry ustalone i nie ma znaczenia, kto faktycznie jest ojcem dziecka. Co to jest zaprzeczenie ojcostwa i dlaczego do niego dochodzi? Kto i kiedy może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa? Co należy udowodnić w procesie o zaprzeczenie ojcostwa? W jaki sposób ustalić niepodobieństwo ojcostwa męża matki?

FRAGMENT ARTYKUŁU: Co to jest zaprzeczenie ojcostwa i dlaczego do niego dochodzi? Zaprzeczenie ojcostwa jest instytucją, która umożliwia małżonkowi wykazanie, iż nie jest on biologicznym ojcem dziecka urodzonego (...)

Podobne Opinie Prawne

  • Legitymacja procesowa ojca o ustalenie ojcostwa

    Jak w świetle orzeczenia TK z dnia 28 kwietnia 2003 zmieniły się przepisy dotyczące dochodzenia ojcostwa przez ojca? Ojciec ma teraz legitymację procesową i może złożyć pozew o ustalenie jego (...)

  • Zaprzeczenie ojcostwa męża matki

    Jesteśmy małżeństwem od 5 lat, mamy 5 letniego syna (urodził się 6 miesięcy po zawarciu małżeństwa). Aktualnie jesteśmy w trakcie rozwodu (żona złożyła już pozew do sądu; prawdopodobnie (...)

  • Ustalenie ojcostwa a fakty

    Polski sąd kilkadziesiąt lat temu ustalił ojcostwo. Nie ma już akt z tamtego okresu. Założyć można że wszystko poszło zgodnie z procedurą. Przyjmijmy jednak, że sąd popełnił błąd w ustaleniach, (...)

  • Sądowe ustalenie ojcostwa - zmiana przepisów

    19 lipca 2004 Prezydent podpisał nowelizację do ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy. Niektóre artykuły wchodzą w życie z chwilą ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku ustaw. Większość po upływie (...)

  • Zwrot alimentów płaconych na nie swoje dziecko

    Po 20 latach od urodzenia córki zrobiłem badania genetyczne i okazało się, że nie jestem biologicznym ojcem (niezgodność w 7 markerach - wysoka niezgodność). Z byłą żoną rozwiodłem się 19 (...)

 

Komentarze: A jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?

  • daniel 2012-02-02 19:19:20

    Re: A jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?

    czy moge go podać o alimenty

  • ed 2010-09-09 23:40:45

    mąż nie jest biologicznym ojcem, a kochanek przyznaje się do dziecka

    Jestem biologicznym ojcem dziecka urodzonego w czasie trwania małzeństwa, mam z małym dobry kontakt i utrzymuję go.(rachunki, przelewy)Chcę go uznac ale mąż kochanki się na to nie godzi i twierdzi ,że to jego syn.Co robic?Mały ma 2,5roku.Wszystko się wydało 2tyg temu.Do tej pory miałem z małym b dobry kontakt a teraz juz go nie widuje

  • 552 2010-05-21 22:31:10

    Re: A jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?

    Moj miał chłopak z mężadką dziecko pótora roku temu odała mu teraz czasami dzwoni do syna. Chlpiec chodzi do przedszkola ma nazwisko matki niema ubespieczenia.Chciała bym aby mój przybrany syn miał nazazwisko ojca czy to jest morzliwe i jakto zrobic. Niema zainteresowania ze stony matki ani jej bylego męża co morzna wtej sprawie zrobic.

  • 552 2010-05-21 22:26:08

    Re: A jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?

    Moj miał chłopak z mężadką dziecko pótora roku temu odała mu teraz czasami dzwoni do syna. Chlpiec chodzi do przedszkola ma nazwisko matki niema ubespieczenia.Chciała bym aby mój przybrany syn miał nazazwisko ojca czy to jest morzliwe i jakto zrobic.

  • artim3 2010-04-27 23:43:57

    nie jestem ojcem dziecka ja sie dopiero dowiedzialem ona chce sie rozwiesc co robic Ratujcie

    witam jak w temacie dowiedzialem sie ostatnio ze nie jestem ojcem na 100% dziecka mojej zony okazalo sie ze poszla w trakcie malzenstwa w tango dziecko ma juz dwa lata dobrze to ukrywala co robic jak jej to udowodnic przed sadem ze to zrobila umyslnie a teraz chce rozwodu i bóg wie co jeszcze. prosze i jakies info na gg 9029714 lub artim3@vp.pl

  • kasia 2010-04-09 21:37:51

    Re: A jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?

    A jeśli mąż dobrowolnie uznał dziecko i dał mu swoje nazwisko a nie jest jego biologicznym ojcem, zaraz po urodzeniu a teraz po 1,5 roku chce sie rozwieśc czy moze wystąpic o zaprzeczenie ojcostwa bo juz pobawił sie w ojca i rodzine i teraz chce to zmienic jakie ma szanse.

  • andrzej 2010-02-09 21:59:07

    Re: A jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?

    Też mam problem podobny.Miałem wypadek,załamałem się i w tym czasie urodziło mi się troje dzieci.Byłem w tym czasie w pracy za granicą,ale nie mam na to dowodów na papierze.Dopiero po rozwodzie dowiedziałem się,że to nie moje dzieci.Dzięki nowej partnerce zrobiłem badania na płodność.Okazało się ,że jestem bezpłodny.Żyje za 200 zł,bo tyle mi pozostaje z renty chorobowej.Nie stać mnie na nic,a byłej żonie jako samotnej matce powodzi się bardzo dobrze.Jak mam odzyskać wolność,godność i prawo do pełnej renty?

  • andrzej 2010-02-09 21:57:45

    Re: A jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?

    Też mam problem podobny.Miałem wypadek,załamałem się i w tym czasie urodziło mi się troje dzieci.Byłem w tym czasie w pracy za granicą,ale nie mam na to dowodów na papierze.Dopiero po rozwodzie dowiedziałem się,że to nie moje dzieci.Dzięki nowej partnerce zrobiłem badania na płodność.Okazało się ,że jestem bezpłodny.Żyje za 200 zł,bo tyle mi pozostaje z renty chorobowej.Nie stać mnie na nic,a byłej żonie jako samotnej matce powodzi się bardzo dobrze.Jak mam odzyskać wolność,godność i prawo do pełnej renty?

  • anna 2010-01-13 16:22:01

    Re: A jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?

    macie racje, ten kto zajmował się naszym prawem rodzinnym wymagał leczenia psychiatrycznego albo była to jakaś zazdrosna i wyuzdana kobieta zrobiłem testy dna dzieci okazało się, że nie są moje ale sąd tego nie uznał bo mam na to 6 miesięcy od urodzenia dzieci a badania zrobiłem w październiku 2009r kedy miały 3 lata. to woła o pomste do nieba!!!!!!a ta kobieta smieje mi sie w oczy!!!

  • darek 2009-09-22 18:15:45

    Re: A jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?

    mamy z zona wspolne dziecko ale nasze idiotyczne prawo przyznalo prawa rodzicielskie bylemu mezowi zony ,aby bylo zabawnie facet ten jest grekiem i tam tez mieszka nic nie daly dokumenty ze iz gosc jest bezplodny i nie moze miec dzieci brawa dla tego co skonstruowal takie durne prawo