Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

Strona 1 z 5

Prawie każdy przedsiębiorca chciałby, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego samochodu, wiedzieć, czy będzie miał prawo do odliczania podatku VAT od paliwa, które będzie nabywał do tego samochodu. Być może także niemożność odliczenia tego podatku od rat leasingowych wpłynie na decyzję o zakupie innego samochodu niż pierwotnie planowany. Na podejmowanie kluczowych decyzji, w tym również odnoszących się do samochodów firmowych, nie wpływa dobrze niepewność prawa, którą powodują częste zmiany przepisów.

Czy samochód ciężarowy może być samochodem osobowym? 

Na potrzeby podatku od towarów i usług (VAT) ustawodawca sformułował o wiele bardziej złożoną definicję w porównaniu z ujęciem samochodu osobowego w podatku dochodowym. Poniżej omówimy sposób odliczania podatku VAT, jaki obowiązywał od wejścia Polski do Unii Europejskiej do czasu ostatniej, niedawnej nowelizacji ustawy o VAT. Omówione zostaną również niektóre nowe zasady, obowiązujące od 22.08.2005 r. Zostaną wskazane również na wątpliwości dotyczące tzw. okresu przejściowego, tj. okresu od 1.06.2005 r. do 21.08.2005 r.

UWAGA!

Najnowsze zmiany w ustawie o VAT są jednak w części sprzeczne z art. 17 VI Dyrektywy Rady oraz przepisami Traktatu Akcesyjnego. Chodzi o przepisy, które ustanawiają większe ograniczenia w zakresie odliczenia podatku VAT (stojące w sprzeczności z zasadą neutralności tego podatku), niż istniejące przed wejściem Polski do Unii. Zgodnie zaś z ww. przepisami, dopuszczalne są tylko te ograniczenia prawa odliczania VAT, które występowały na dzień 30 kwietnia 2004 r.

Sposób odliczenia podatku VAT przy nabyciu samochodu przed 1.06.2005 r. -wzór „Lisaka”

 

Z dniem 1 maja 2004 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od nabycia i używania samochodów. Powszechnie znany stał się tzw. wzór „Lisaka”, według którego następowało definiowanie samochodów osobowych.   

Jak wyliczyć wzór „Lisaka”?

Na potrzeby związane z odliczaniem podatku VAT, ustawodawca z dniem 1.05.2004 r. określił pośrednio definicję „samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych”. Wyznacznikiem tego określenia była dopuszczalna ładowność samochodu, liczona zgodnie z poniższym wzorem:  

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ  - oznacza dopuszczalną ładowność,

n     - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

Każdy samochód, którego dopuszczalna ładowność wynosiła mniej niż określona wg powyższego wzoru, doznawał pewnych ograniczeń w odliczaniu podatku VAT. Posiadacze samochodów o ładowności większej lub równej ze wzorem mieli prawo do pełnego odliczenia podatku VAT. 

Przykład

Zgodnie z ww. wzorem, za samochód osobowy uznawało się samochód, którego dopuszczalna ładowność była mniejsza niż:

 • w przypadku samochodu z 2 miejscami - 493 kg

 • w przypadku samochodu z 3 miejscami - 561 kg

 • w przypadku samochodu z 4 miejscami - 629 kg

 • w przypadku samochodu z 5 miejscami - 697 kg 

Nabycie, import i wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu osobowego po 1.05.2004 r.  

Jeżeli podatnik nabywał samochód osobowy oraz inny pojazd samochodowy o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wyżej przedstawionego wzoru,  kwotę podatku naliczonego stanowiło 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł. W przypadku importu takiego samochodu kwotę podatku naliczonego stanowiło 50% kwoty wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji celnych - nie więcej jednak niż 5.000 zł.  

Jaki dokument był podstawą do ustalenia dopuszczalnej ładowności?

Dopuszczalną ładowność samochodu oraz ilość miejsc (siedzeń) określało się na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie miały określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznawane były przez ustawodawcę za samochody osobowe, dla których nie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia podatku VAT.  

<>

 

Komentarze: Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

 • pik 2011-08-21 13:09:53

  Re: Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

  Chcesz skontaktować się z kontrahentem to musisz jechać ciężarowym bo ustawodawca nie ma zielonego pojęcia że obrót towarami niskogabarytowymi, pończoszniczymi itd itp odbywa się przez kuriera. Wymienić czas juz wymienić tych idiotów, którzy oderwali sie od rzeczywistości i głup[imi ustawami hamuja rozwój naszego kraju.

 • pik 2011-08-21 13:04:23

  Re: Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

  Po co jak i tak tego nie bierze pod uwagę


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane