Czy jednorazowa transakcja sprzedaży działki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Czy jednorazowa transakcja sprzedaży działki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Pismem z dnia 10 lipca 2006r. uzupełnionym 13 lipca 2006r. Podatnoiczka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

W dniu 27 kwietnia 2004r. Strona nabyła prywatnie współnie po 1/2 z synem działkę o powierzchnii 4020m2 nr23/2 obr.39. Działka ma przeznaczenie na usługii nie była amortyzowana ani nie podlegała odliczeniu. Obecnie Strona chce ją sprzedać. Jest to transakcja jednorazowa.

Pytanie Wnioskującego dotyczy obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku sprzedaży tej działki.

Porady prawne

Zdaniem Podatniczki sprzedaż tej działki nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę następujący stan faktyczny Naczelni Urzędu stwierdza co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega zgodnie z art. 5 ust.1 pkt1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r.(Dz.U.Nr 54, poz.535, ze zm.) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust.1 cytowanej ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, do towarów zaś, zgodnie z art. 2 pkt.6 ustawy zalicza się także grunty.

Od chwili wejścia w życie tych przepisów, tj. od 1 maja 2004r. zasadą jest więc opodatkowanie dostawy gruntów podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust.1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przez działalność gospodarczą zgodnie z art. 15 ust.2 ustawy rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujacych zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność gospodarczą osób wykonujących wolne zawody, również wówczs, gdy czynnośc została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazującychna zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegajace na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle przytoczonych przepisów stwierdzić należy, że status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Dla ustalenia czy osoba dokonująca transakcji sprzedaż gruntu jest podatnikiem podatku od towarów i usług, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Również osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej jest obowiazana do opodatkowania podatkiem VAT dokonanej dostawy gruntu jeżeli okoliczności wskazują na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.Ponieważ przepisy podatkowe nie definiują pojęcia 'częstotliwy' należy odwołać się do Słownika Języka Polskiego (wyd. PWN, Warszawa 1978r.) według któregoczęstotliwy to następujący raz po raz, jeden po drugim, często, wielokrotny; czasownik oznaczajacy czynność lub stan, które się powtarzają.

Czynność wykonana jednorazowo będzie opodatkowana, jeżeli osoba dokonuje takiej czynności po raz kolejny, co sugeruje w ten sposób nieprzypadkową jej powarzalność stanowiącą istotę prowadzenia działalności gospodarczej.

Reasumując sprzedaż przedmiotowej działki nie podlega podatkowi od towarów i usług gdyż jest to czynność jednorazowa o ile nie występują okoliczności (w stanie faktycznym nie opisała ich Pani) wskazujące na zamiar wykonywania jej (sprzedaz gruntu) w sposób częstotliwy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika