Firma odprowadza należny podatek akcyzowy, natomiast od dodatkowego doposażenia danego samochodu do (...)

Firma odprowadza należny podatek akcyzowy, natomiast od dodatkowego doposażenia danego samochodu do którego dokupywane są akcesoria bez podatku akcyzowego Strona nie nalicza podatku akcyzowego z uwagi na to, że nie są to wyroby akcyzowe wymienione w ustawie z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (DZ. U. Nr 29, poz. 257 ze zmian.).

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 219 w związku z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 tekst jednolity ze zmian.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 25.05.2006 r. ................................................................. z siedzibą .................................. (data wpływu do Urzędu Celnego w Radomiu 25.05.2006 r.), uzupełnionego 10.07.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu

Porady prawne

uznaje przedstawione we wniosku stanowisko podatnika za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 25.05.2006 r. do Urzędu Celnego w Radomiu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z wniosku (uzupełnionego 10.07.2006 r.) wynika następujący stan faktyczny:

Firma.......... zgodnie z podstawowym rodzajem działalności gospodarczej zajmuje się sprzedażą detaliczną pojazdów samochodowych (umowa dealerska z Toyota Motor Poland). Podstawą do obniżenia należnego podatku akcyzowego zawartego w cenie sprzedaży netto samochodów są faktury zakupu z TMP z wyszczególnioną kwotą podatku akcyzowego zawartego w cenie netto zakupionych samochodów. W miesiącu rozliczeniowym dokonywane jest obniżenie kwoty podatku akcyzowego tylko do wysokości podatku należnego za dany miesiąc. Ewentualna nadwyżka podatku akcyzowego zawartego w cenie zakupu jest rozliczana w następnych okresach. Cena zakupu samochodów z TMP a następnie cena sprzedaży zawiera wyposażenie zgodne ze specyfikacją danego modelu samochodu zatwierdzonego przez TMP.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy klienci zamawiają dodatkowe (extra) elementy wyposażenia samochodu, które Firma zakupuje w TMP jako towary handlowe. Montaż tych akcesorii następuje w stacji serwisowej Strony przed faktycznym dokonaniem sprzedaży.

Faktury z TMP na zakup części i akcesorii samochodowych sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 34.30 nie zawierają podatku akcyzowego w cenie zakupu netto.

Samochody najczęściej doposażane są w: dodatkowe opony zimowe, alarm, dywaniki, klimatyzację, hak holowniczy, czujniki parkowania, alufelgi, GPS, chlapacze, bagażnik dachowy, matę bagażnika, blokadę skrzyni biegów, łańcuchy śniegowe, a także inne wprowadzane na bieżąco przez TMP do oferty. Faktura na sprzedaż samochodu dla klienta zawiera :

- wartość sprzedaży netto według specyfikacji wraz z podatkiem akcyzowym;

- wartość wyposażenia dodatkowego niezawierającego podatku akcyzowego

- wartość montażu wyposażenia dodatkowego niezawierającego podatku akcyzowego.

Strona zwraca się do Naczelnika Urzędu Celnego w Radomiu z zapytaniem, czy prawidłowo ustala podstawę opodatkowania sprzedaży samochodów osobowych:

- o pojemności silnika powyżej 2 000,00 cm ? 13,6 %

- pozostałe 3,10 %

w sytuacji, gdy na jednej fakturze VAT na sprzedaż samochodu widnieje sprzedaż samochodu bez doposażenia i od tej wartości ustalany jest należny podatek akcyzowy, natomiast od doposażenia zamontowanego w samochodzie ( klimatyzacja, autoalarm, opony, felgi, bagażnik, itp. akcesoria, które znajdują się jako kolejna pozycja na fakturze) nie naliczono podatku akcyzowego - gdyż nie są to wyroby akcyzowe wymienione w ustawie z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29,poz. 257 ze zmian.). Podatnik w związku z przedstawioną sytuacją pyta, czy może w takiej formie nadal dokonywać sprzedaży samochodów osobowych nie licząc podatku akcyzowego od doposażeń samochodów osobowych.

Stanowisko Podatnika:

Strona taki sposób fakturowania uznaje za prawidłowy, ponieważ od towaru akcyzowego jakim jest samochód Firma odprowadza należny podatek akcyzowy, natomiast od dodatkowego doposażenia danego samochodu do którego dokupywane są akcesoria bez podatku akcyzowego Strona nie nalicza podatku akcyzowego z uwagi na to, że nie są to wyroby akcyzowe wymienione w ustawie z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (DZ. U. Nr 29, poz. 257 ze zmian.). Ponadto powyższy sposób fakturowania jest niezbędny na fakt, gdyż potencjalny klient otrzymuje jedną fakturę na której widnieje cena samochodu wraz z doposażeniem - jest to istotne dla kontrahenta przy zawieraniu umowy kredytowej lub leasingowej.

Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu wyjaśnia :

? Samochody osobowe są wyrobami akcyzowymi określonymi w pozycji 59 załącznika Nr 1 do ustawy, kod PKWiU 34.10.2 (kod CN 8703).

? Przepis art. 80 ust. 1 ustawy stanowi, że akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

? Podatnikami akcyzy od samochodów są podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju (art. 80 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy).

? Podstawą opodatkowania w przypadku wyrażenia stawki akcyzy w procencie podstawy opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży na terytorium kraju wyrobów akcyzowych pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy, należne od tych wyrobów ? (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym).

Podwyższenie standardu samochodu osobowego przed dokonaniem jego sprzedaży, poprzez zamontowanie dodatkowego wyposażenia (klimatyzacja, autoalarm, opony, felgi, bagażnik, hak holowniczy, czujniki parkowania itp.) skutkuje podwyższeniem jego wartości.

Zwiększając wartość przedmiotu sprzedaży jednocześnie ulega zwiększeniu podstawa opodatkowania, od której Podatnik jest zobowiązany do naliczenia i uiszczenia podatku akcyzowego.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu wydania postanowienia. Interpretacja jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika