W lutym 2007r. otrzymaliśmy z ARiMR dopłatę cukrową za 2006r. liczoną do ilości buraków objętych (...)

W lutym 2007r. otrzymaliśmy z ARiMR dopłatę cukrową za 2006r. liczoną do ilości buraków objętych umową ze środków unijnych tzw. płatności cukrowej, którą traktowano w świetle dotychczasowych wyjaśnień, że tego typu dopłaty są liczone nie do powierzchni uprawy, ale do 1 tony tych produktów i spełniają kryteria ? dopłaty powiększającej obrót w rozumieniu art.29 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.) wg stawki w wysokości 3%, natomiast pozostałe płatności : obszarowa, uzupełniająca, rolnośrodowiskowa zaliczane są do pozostałych przychodów operacyjnych z działalności rolniczej ? niepodlegających opodatkowaniu. Występują jednak poglądy odrębne, wskazujące na to, że płatność cukrowa ze względu na swój charakter nie ma bezpośredniego wpływu na cenę uzyskiwaną przez plantatora za sprzedane buraki cukrowe, a zatem nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.Czy obowiązuje naliczenie podatku VAT od otrzymanych środków objętych oddzielną płatnością z tytułu dopłaty cukrowej. W dniu 30.03.2007r. złożyliśmy korektę deklaracji VAT-7 za m-c luty 2007r. zwiększając obrót oraz podatek należny o uzyskaną kwotę dopłaty. Jednakże uważamy, że dokonana korekta zwiększająca podstawę opodatkowania i podatek należny została przez nas zrobiona niesłusznie.

W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Od 1 maja 2004 roku obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Obrotem jest więc także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Porady prawne

W sytuacji, gdy podatnik otrzymuje od innego podmiotu (np. od organu administracji rządowej, samorządowej lub organizacji społecznej), w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, wówczas dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Dofinansowanie musi być jednak bezpośrednio związane z dostawą towarów lub świadczeniem usług (dotacja przedmiotowa), aby podlegało opodatkowaniu.Dofinansowanie (dotacja), które przekazywane jest podatnikowi ogólnie na pokrycie kosztów jego działalności i nie ma bezpośredniego związku z konkretną dostawą towarów czy też świadczeniem usług nie podlega opodatkowaniu.

Dopłata do produktów rolnych, tj. buraków, którą podatnik otrzymuje za pośrednictwem ARiMR, związana jest z dostawą tychże buraków do cukrowni. Z dołączonej do przedmiotowego zapytania decyzji Nr ... wynika, iż oprócz przyznanej kwoty tytułem płatności bezpośredniej do gruntów rolnych na rok 2006 podatnik korzysta z oddzielnej płatności z tytułu cukru na rok 2006. Trudno więc przyznać, iż płatność z tytułu cukru stanowi ogólną dotację dla podatnika. Płatność z tytułu cukru została bowiem wprowadzona w celu zrekompensowania plantatorom buraków spadku przychodów w związku z reformą unijnego rynku cukru obniżającą ceny skupu buraków. Podmiotem uprawnionym do uzyskania odrębnej płatności z tytułu cukru zgodnie z przepisami starej ustawy z dnia 18.12.2003r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych i oddzielnej płatności z tytułu cukru (Dz.U. Nr 6 poz.40 ze zm.) oraz nowej z dnia 26.01.2007r. O płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej (Dz.U. Nr 35 poz.217 ze zm.) jest wyłącznie producent rolny, który zawarł z producentem cukru umowę dostawy buraków cukrowych. Suma zaś płatności cukrowych uzależniona jest od iloczynu ilości buraków cukrowych objętych umową dostawy. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy stanowi obrót i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika