Podatnik nieodpłatnie i na czas nieokreślony użytkuje nieruchomość. Część powierzchni budynków (...)

Podatnik nieodpłatnie i na czas nieokreślony użytkuje nieruchomość. Część powierzchni budynków zakład wydzierżawia na podstawia umów cywilnoprawnych, w tym firmie, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.
Czy prawidłowo w deklaracji na podatek od nieruchomości wykazano te powierzchnie, które zajęte są przez firmę udzielającą świadczeń zdrowotnych, jako związane z działalnością gospodarczą?

Prezydent Miasta Bolesławiec działając na podstawie art. 14a § 1-4, art. 14b § 1, § 2 i § 7, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 4 i art. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j. t. Dz. U. z 2002 r., Nr 9, poz.84 z późn. zm.) stwierdza, że z analizy przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu z dnia 7 marca 2006 r. dotyczącym zastosowania przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j. t. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z z późn. zmian.) w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości części budynków zajętych na działalność gospodarczą w formie udzielania świadczeń zdrowotnych wynika, że w deklaracji na podatek od nieruchomości powierzchnia ..... m kw. winna być wykazana w części E.2 poz. 59, a nie jak zostało wykazane w części E.2 poz. 45.

Porady prawne

Uzasadnienie

W dniu 7 marca 2006 r. podatnik zwrócił się do tutejszego organu z zapytaniem dotyczącym prawidłowego zgłoszenia do opodatkowania powierzchni budynków dzierżawionych spółce prowadzącej działalność w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.

Wnioskodawca w piśmie uzupełniającym z dnia 20 marca 2006 r. przedstawił stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie.

Podatnik z tytułu użytkowania nieruchomości podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku od nieruchomości. Część powierzchni posiadanych budynków ( ....... m kw.) zakład wydzierżawia na podstawie umów cywilnoprawnych. Jedna z nich zawarta jest na dzierżawę budynku o pow....... m kw. z firmą ............., która prowadzi działalność w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, Prezydent Miasta Bolesławiec, ustalił, co następuje:

Zgodnie z treścią art.5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (j. t. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm) budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych podlegają opodatkowaniu niższą, preferencyjną stawką w stosunku do budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innego rodzaju.

Ponieważ w cytowanej wyżej ustawie nie jest zdefiniowane pojęcie 'świadczenia zdrowotnego', jego określenia należy poszukiwać w innym akcie prawnym. Definicja tego pojęcia znajduje się w ustawie z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 1991 r. Nr 91, poz. 408 ze zm.). Art. 3 tejże stanowi, że świadczeniem zdrowotnym są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w szczególności związane z:

1) badaniem i poradą lekarską,
2) leczeniem,
3) badaniem i terapią psychologiczną,
4) rehabilitacją leczniczą,
5) opieką nad kobietą ciężarną i jej płodem, porodem, połogiem oraz nad noworodkiem,
6) opieką nad zdrowym dzieckiem,
7) badaniem diagnostycznym, w tym analityką medyczną,
8) pielęgnacją chorych,
9) pielęgnacją niepełnosprawnych i opieką nad nimi,
10) opieką paliatywno-hospicyjną,
11) orzekaniem i opiniowaniem o stanie zdrowia,
12) zapobieganiem powstawaniu urazów i chorób poprzez działania profilaktyczne oraz szczepienia ochronne,
13) czynnościami technicznymi z zakresu protetyki i ortodoncji,
14) czynnościami z zakresu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

W art. 4 natomiast określone są podmioty, jakie mogą udzielać świadczeń zdrowotnych. Należą do nich zakłady opieki zdrowotnej, osoby wykonujące zawód medyczny oraz grupowe praktyki lekarskie, grupowe praktyki pielęgniarek i położnych.

Powyższe oznacza, że powierzchnie budynków czy też lokali będą korzystały z preferencyjnej stawki, jeżeli są w nich udzielane świadczenia zdrowotne przez osoby, które nabyły uprawnienia do udzielania takich świadczeń, potwierdzone odpowiednimi dokumentami wydanymi przez uprawnione podmioty.

Powyższe prowadzi do wniosku, że w przypadku, gdy ......... wydzierżawia pomieszczenia czy budynki podmiotowi uprawnionemu, może korzystać

z obniżonej stawki opodatkowania, a ich powierzchnię wykazywać w deklaracji na podatek od nieruchomości (DN-1.2) w części E.2 poz. 59. Podatnik błędnie sporządził deklarację na podatek od nieruchomości.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak wyżej.

Jednocześnie stwierdza się, że stanowisko podatnika w powyższej kwestii przedstawione w piśmie z dnia 7.03.2006 r., uzupełnionym w dniu 20.03.2006r. jest nieprawidłowe.

Pouczenie:

W myśl art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Zgodnie z treścią § 2 cytowanego przepisu niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Stosownie do treści art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, ul. Obrońców Pokoju 26a, 58-505 Jelenia Góra 7, skr. poczt. 429, za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika