Czy udzielając pożyczki pod zastaw utracę prawo do ryczałtu i bęę zobowiązany opłacać podatek (...)

Czy udzielając pożyczki pod zastaw utracę prawo do ryczałtu i bęę zobowiązany opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

W odpowiedzi na Pana pytanie złożone w tut. Urzędzie w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) dotyczące utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obecną regulację prawną uprzejmie wyjaśnia, że :

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. l pkt.3 lit. b ustawy z dnia 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów) nie mają zastosowania przepisy rozdziału 2 ww. ustawy. Podatnicy osiągający, więc przychody z prowadzenia powyższej działalności nie mogą skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli jednak podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. l pkt. 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika