Czy i w jakim zakresie Spółka jest obowiązana sporządzić dokumentację podatkową zgodnie z art. (...)

Czy i w jakim zakresie Spółka jest obowiązana sporządzić dokumentację podatkową zgodnie z art. 9a ustawy o pdop, w związku z przystąpieniem do Umowy cash pooling?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09 lutego 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 18 lutego 2011 r.), uzupełnionym w dniu 15 kwietnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o pdop - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o pdop.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 31 marca 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-206/11/SD wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 15 kwietnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka przystąpiła do wielostronnej umowy o świadczenie usług polegających na kompleksowym zarządzaniu płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej stanowiącej umowę tzw. cash poolingu (dalej: Umowa cash pooling).

W ramach Umowy cash pooling Spółka wraz z innymi spółkami z grupy kapitałowej (?Grupa?), jako uczestnik systemu cash pooling, korzysta z usług Banku z siedzibą w Niemczech (?Bank niemiecki?), który zajmuje się techniczną, obsługą, przepływów pieniężnych uczestników systemu. Bank niemiecki jako strona Umowy cash pooling otworzył tzw. rachunek docelowy, pełniący rolę rachunku konsolidującego na bieżąco wszystkie salda podmiotów uczestniczących w systemie, zarejestrowane na tzw. rachunkach technicznych (operacyjnych), wchodzących w skład wspólnego systemu zarządzania płynnością, (cash poolingu). Rachunek docelowy jest przeznaczony dla spółki niemieckiej (określanej dalej jako Agent), będącej jedynym udziałowcem Spółki nieprzerwanie przez okres przekraczający 2 lata. Agent reprezentuje inne spółki z Grupy wobec Banku niemieckiego, w tym Spółkę.

Rachunki techniczne (w tym rachunek Spółki) poddawane są mechanizmowi konsolidowania na rachunku docelowym, w ramach którego wszystkie salda (dodatnie bądź ujemne) są automatycznie konsolidowane na rachunku docelowym. Od tak skonsolidowanego salda Bank niemiecki oblicza oprocentowanie na rzecz Agenta. Następnie Agent dokonuje alokacji odsetek na poszczególnych uczestników systemu proporcjonalnie do wielkości sald na rachunkach technicznych. Każdy uczestnik systemu cash pooling, w tym Wnioskodawca jest więc uprawniony do uzyskania od Agenta (lub zobowiązany do zapłaty) proporcjonalnej części odsetek w zależności od sald na rachunku operacyjnym danego uczestnika (dotyczy to również Spółki). Rozliczenie i płatność odsetek następuje na koniec miesiąca. Bank niemiecki za swoje usługi pobiera comiesięczne wynagrodzenie.

Spółka korzysta również z rachunku prowadzonego przez Bank z siedzibą w Polsce (?Bank polski?). Oznacza to, iż Spółka korzysta z dwóch rachunków: jednego w Banku niemieckim oraz drugiego w Banku polskim (podobnie, zagraniczne spółki Grupy korzystają lub będą korzystały z rachunków otwartych w Banku niemieckim lub/oraz innych bankach zagranicznych).

Zgodnie z Umową cash pooling, faktyczne działanie systemu cash pooling polega na zautomatyzowanych transferach środków pieniężnych dokonywanych w ten sposób, że gdy na koniec dnia roboczego na rachunku Spółki w Banku polskim zostanie wykazane saldo dodatnie, Bank transferuje te środki na rachunek Spółki w Banku niemieckim, skąd z kolei dokonywany jest transfer środków na rachunek docelowy Agenta. Natomiast, gdy na koniec dnia roboczego rachunek Spółki w Banku polskim wykaże saldo ujemne, wówczas Bank niemiecki transferuje środki odpowiadające wysokości tego salda na rachunek Spółki w Banku polskim. Następnie, w tej samej wysokości, jest dokonywany transfer środków z rachunku docelowego Agenta na rachunek Spółki w Banku niemieckim.

W obydwu przypadkach (salda dodatniego i ujemnego) na koniec dnia roboczego saldo na rachunkach Spółki - zarówno w Banku polskim, jak i w Banku niemieckim - jest równe zeru.

W ramach systemu cash pooling transfery pieniężne są dokonywane wyłącznie:

  • pomiędzy poszczególnymi rachunkami operacyjnymi posiadanymi przez Spółkę oraz pomiędzy rachunkiem docelowym Agenta, oraz
  • pomiędzy rachunkami operacyjnymi innych uczestników systemu, a rachunkiem docelowym Agenta.

Z wyłączeniem Agenta, bezpośrednie transfery pieniężne pomiędzy Spółką, a innymi spółkami z Grupy - uczestnikami systemu nie mają miejsca.

Przekazywanie środków pieniężnych w ramach systemu cash pooling jest procesem zautomatyzowanym i wykonywanym bez odrębnych jednostkowych decyzji Spółki w zakresie transferu środków. Przesunięcie środków pieniężnych Spółki następuje wyłącznie na podstawie Umowy Cash pooling bez konieczności zawierania odrębnych umów z innymi uczestnikami systemu cash pooling (w tym z Agentem). Agent posiada rachunek docelowy służący kumulowaniu nadwyżek finansowych uczestników cash pooling oraz redystrybucji za pomocą Banku niemieckiego nadwyżek pieniężnych z rachunku docelowego Agenta na rachunki uczestników (w tym Spółki) wykazujące salda ujemne.

Wszelkie odsetki wynikające z rozliczeń w ramach systemu cash pooling otrzymywane są od Agenta lub wypłacane są na rzecz Agenta. Różnica w oprocentowaniu według którego Agent wypłaca lub otrzymuje odsetki od pozostałych uczestników systemu, stanowi zysk Agenta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy i w jakim zakresie Spółka jest obowiązana sporządzić dokumentację podatkową zgodnie z art. 9a ustawy o pdop, w związku z przystąpieniem do Umowy cash pooling...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 9a ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, zwanej dalej ?ustawa o pdop?), podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami - w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 tej ustawy - są obowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej takich transakcji, która to dokumentacja winna uwzględniać aspekty wymienione w punktach 1-6 tegoż ustępu.

Z kolei, zgodnie z art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o pdop, podatnicy są podmiotami powiązanymi, jeżeli:

  • podatnik podatku dochodowego mający siedzibę (zarząd) lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej ?podmiotem krajowym?, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym zagranicą lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo
  • osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę (zarząd) za granicą, zwana dalej ?podmiotem zagranicznym?, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego (nie mniejszy niż 5%), albo
  • te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów, bądź też
  • podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego, albo te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów.

Z powyższego wyraźnie wynika, iż aby mógł powstać wymóg sporządzania wspomnianej dokumentacji podatkowej, konieczne jest jednoczesne ziszczenie się dwóch warunków:

  1. zaistnienie transakcji oraz
  2. dokonanie tej transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Pojęcie ?transakcja? nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego, ani w przepisach dotyczących innych gałęzi prawa. Z braku definicji legalnej, należy odwołać się do językowego znaczenia pojęcia ?transakcja?. Należy zatem posiłkować się znaczeniem słownikowym, w myśl którego (według Słownika Języka Polskiego) transakcja to ?operacja handlowa dotycząca kupna lub sprzedaży towarów lub usług? lub ?umowa handlowa na kupno lub sprzedaż towarów lub usług; też zawarcie takiej umowy?.

W przedstawionym powyżej stanie faktycznym, można mówić o zaistnieniu transakcji z podmiotem powiązanym jedynie w relacji Spółki z Agentem. Pozostałe podmioty z grupy, które są stronami Umowy cash pooling, w przypadku, gdy występują pomiędzy tymi podmiotami, a Spółką powiązania w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o pdop, nie zawierają jednak ze Spółką żadnej transakcji, która wynikałaby z Umowy cash pooling. Trudno bowiem doszukiwać się w ich wzajemnych relacjach wynikających z Umowy cash pooling jakiegokolwiek przypadku kupna lub sprzedaży towarów bądź świadczenia usług (czyli zgodnie z definicją językową - przypadków przeprowadzania transakcji pomiędzy nimi). Wypłata odsetek pomiędzy uczestnikami systemu cash pooling, a Agentem nie jest zatem dokonywana w ramach transakcji pomiędzy tymi uczestnikami, ale w ramach dwustronnej relacji każdego z tych uczestników z Agentem.

Skoro bowiem uczestnicy systemu cash pooling (inni niż Agent) nie świadczą sobie nawzajem usług w ramach tej umowy, nie można mówić o istnieniu transakcji pomiędzy tymi uczestnikami. W tym przypadku, brak transakcji oznacza nieziszczenie się pierwszego z dwóch ww. warunków, od których spełnienia zależy obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej.

Dlatego też Spółka może być obowiązana do sporządzenia dokumentacji podatkowej na podstawie art. 9a ustawy o pdop, jedynie w zakresie transakcji odbywającej się pomiędzy Spółką a Agentem, przy czym transakcja ta polega na wzajemnym udostępnianiu sobie kapitału za wynagrodzeniem w postaci odsetek. Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej nie powstanie jednak, jeżeli wartość tych odsetek w roku podatkowym nie przekroczy równowartości 30.000 EUR, co wynika z art. 9a ust. 2 ustawy o pdop.

Reasumując, obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o pdop, ciąży na Spółce jedynie w zakresie transakcji pomiędzy Spółką, a Agentem polegającej na wzajemnym udostępnianiu sobie kapitału na podstawie Umowy cash pooling, o ile wysokość wynagrodzenia (w postaci odsetek) wypłaconego lub otrzymanego przez Spółkę z tego tytułu w roku podatkowym przekroczy równowartość 30.000 EUR.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika