Czy przychody uzyskane ze sprzedaży działek budowlanych wyodrębnionych z gospodarstwa rolnego, należy (...)

Czy przychody uzyskane ze sprzedaży działek budowlanych wyodrębnionych z gospodarstwa rolnego, należy z uwagi na przewidywaną częstotliwość sprzedaży traktować jako przychody z działalności gospodarczej i czy w związku z tym sprzedaż taka podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

Działając na podstawie przepisów: art.14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8,poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04.01.2007 r.

Z wniosku z dnia 04.01.2007r. który przesłany został zgodnie z właściwością miejscową przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty (data wpływu do tut. organu 31.01.2007r.), wynika, że na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, w dniu 21.03.1990 r. zawarta została umowa w formie aktu notarialnego pomiędzy Wnioskodawcą i jego żoną, a matką żony będącą właścicielką gospodarstwa rolnego. Przedmiotowa umowa przeniosła własność gospodarstwa rolnego na w/w małżonków, (stało się ono częścią ich majątku wspólnego). W skład przedmiotowego gospodarstwa wchodziła m.in. nieruchomość rolna o obszarze około 9 hektarów. W grudniu 1991 roku w/w nieruchomość podzielona została na mniejsze działki o powierzchni każdej z nich około 600 m2, na których prowadzona była przez Wnioskodawcę działalność rolnicza. W połowie lat dziewięćdziesiątych sprzedano osiem działek pod budowę domów, w listopadzie i grudniu 2006 roku sprzedano trzy kolejne działki. W najbliższym czasie Podatnik zamierza sprzedać kolejne działki, których pozostało 52.

Porady prawne

W związku z przedstawionym stanem faktycznym wystąpiono z zapytaniem, czy przychody uzyskane ze sprzedaży działek budowlanych wyodrębnionych z gospodarstwa rolnego, należy z uwagi na przewidywaną częstotliwość sprzedaży traktować jako przychody z działalności gospodarczej i czy w związku z tym sprzedaż taka podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Podatnika sprzedaż przedmiotowych działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Strona stwierdza, że zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług towarem jest także grunt, jednakże status podatnika zdefiniowano poprzez odwołanie do czynności jakie on wykonuje. Ponadto Wnioskodawca powołuje się na definicję podatnika oraz działalności gospodarczej, które zawarte są w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe Strona stwierdza, że aby można było uznać dany podmiot za podatnika muszą zostać spełnione zarówno kryteria przedmiotowe (opodatkowaniu podlega dostawa towarów i świadczenie usług) oraz podmiotowe (dostawy muszą być dokonane przez podatnika działającego w takim charakterze). Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż gruntów, aby podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być dokonana przez osobę będącą handlowcem lub usługodawcą, która ma zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy. Pełnomocnik Podatnika powołuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 kwietnia 1999 roku o sygn. akt I S.A./LU 233/98, w którym sąd stwierdził, iż sformułowanie ?w sposób częstotliwy? jest równoznaczne z pojęciem ?wielokrotnie?, zatem aby uznać dany podmiot za podatnika podatku od towarów i usług konieczne jest przypisanie zamiaru dokonywania czynności wielokrotnie. Strona argumentuje, że w przedstawionym stanie faktycznym trudno jest przypisać wnioskodawcy taki zamiar skoro nie zamierza on przeznaczyć uzyskanego dochodu ze sprzedaży działek na zakup kolejnych nieruchomości lub finansowanie innych inwestycji, co zdaniem Strony uprawniałoby do przypisania przedmiotowej działalności charakteru komercyjnego.

Pełnomocnik Podatnika stwierdza również, że pomimo podziału nieruchomości na mniejsze działki w celu ich sprzedaży, nie można mówić o częstotliwości, o której mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Podział gruntu na mniejsze działki i sprzedaż ich w odstępach czasu nie przesądza zdaniem Strony o częstotliwości tych czynności m.in. z tego względu, że działki te można byłoby sprzedać jednemu nabywcy dokonując tym samym jednorazowej sprzedaży. Wnioskodawca stwierdza również, że nieruchomość, którą nabył wraz z żoną miała charakter tzw. ojcowizny, dlatego sprzedaż przedmiotowych działek należy traktować jako swobodną dyspozycję majątkiem osobistym małżonków.

Reasumując swoje rozważania prawne Strona stwierdza, że ewentualna niejasność przepisów prawa nie może być interpretowana na niekorzyść podatnika oraz, że zgodnie z art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej obowiązku podatkowego nie można domniemywać.

Ocena prawna:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług <...> podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak wynika z art. 2 pkt. 6 towarami, w rozumieniu ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami podatku od towarów i usług, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą,<...> bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Definicję działalności gospodarczej, stosowaną dla potrzeb podatku od towarów i usług zawiera art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi, że działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Oznacza to, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy jest dokonywana przez podatnika działającego w takim charakterze. W każdym przypadku zatem należy zbadać, czy intencją podatnika przy dokonaniu określonej czynności, z którą prawo łączy skutki podatkowe, było wykonanie tej czynności wielokrotnie. W przedmiotowej sprawie Podatnik wskazał, że w połowie lat dziewięćdziesiątych dokonał transakcji zbycia ośmiu działek oraz trzech działek w listopadzie i grudniu 2006r. Strona zamierza sprzedać pozostałe 52 działki. Oznacza to, że przedmiotowa czynność będzie miała charakter częstotliwy, a zatem kwalifikuje się do uznania jej za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy.

Biorąc pod uwagę powyżej powołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że sprzedaż kilku działek (przeznaczonych pod zabudowę) z zamiarem dokonania zbycia pozostałych, które stanowią majątek wspólny małżonków podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bez znaczenia pozostaje fakt, że Podatnik nie zamierza przeznaczyć uzyskanego dochodu ze sprzedaży działek na zakup kolejnych nieruchomości lub finansowanie innych inwestycji oraz, że przedmiotowa działalność zdaniem Strony nie ma charakteru komercyjnego.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika