Czy z tytułu podziału majątku należy zapłacić podatek do urzędu skarbowego?

Czy z tytułu podziału majątku należy zapłacić podatek do urzędu skarbowego?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żaganiu uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika zawarte we wniosku.

UZASADNIENIE

W dniu 29.04.2005 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek z zapytaniem dotyczącym podziału majątku wspólnego i ewentualnie zapłaty podatku z tego tytułu.W piśmie Strona oświadczyła, iż w Sądzie Rejonowym w Żaganiu została zawarta ugoda z byłym mężem w sprawie podziału majątku wspólnego. Wyrok w powyższej sprawie uprawomocnił się, w wyniku którego została zasądzona przez sąd na rzecz byłego współmałżonka kwota 10.000,-zł. (płatna w 2 ratach) tytułem zrzeczenia się swojego udziału w lokalu mieszkalnym położonym w Żaganiu na rzecz byłej małżonki. Powyższy lokal do dnia zawarcia ugody wchodził w skład majątku wspólnego małżonków.

Porady prawne

Z zawartego w piśmie stanowiska wynika, że od podziału majątku wspólnego nie powinien być płacony podatek, gdyż był to majątek dorobkowy i nie należy ponosić dodatkowych obciążeń.

Czynności cywilnoprawne, których przedmiotem jest nieprofesjonalny obrót rzeczami oraz prawami majątkowymi reguluje ustawa z 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399). Podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne wymienione w art. l ust. 1-8 wyżej cytowanej ustawy. Powyższa lista ma charakter zamknięty, co oznacza, ze jeżeli dana czynność cywilnoprawna nie została wymieniona, to nie stanowi ona przedmiotu podatku. A zatem podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają umowy o podział majątku dorobkowego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna według stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia.Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 - ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta , natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika