Czy przyznanie i wypłata premii specjalnej (bonusu) rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów (...)

Czy przyznanie i wypłata premii specjalnej (bonusu) rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług ?

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, w odpowiedzi na pismo z dnia 04.06.2004 r. ( złożone w Urzędzie Pocztowym w dniu 08.06.2004 r. ) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

W przedłożonym piśmie Spółka informuje, że jako producent i sprzedawca zawarła umowy z hurtowniami, z których wynika, że kupującemu przysługuje od całości kwartalnej dostawy, po przekroczeniu wartości obrotu netto określonego w umowie, udzielenie bonusu. Premia ta jest określona na uznaniowej nocie księgowej wystawianej przez dostawcę zgodnie z umową za okresy kwartalne.

Porady prawne

Wynagrodzenie ( premia, bonus ) wypłacane z wypracowanej przez sprzedawcę marży pod względem ekonomicznym spełnia funkcję rabatu. Udzielony rabat w świetle art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) zmniejsza obrót. W przypadku, gdy sprzedawca ze swojej marży płaci bonusy, pod warunkiem dokonania w ustalonym czasie ( kwartale ) pewnego limitu zakupu lub dokonania zapłaty należności w terminie, to de facto powoduje to obniżenie kwoty należnej ( ceny ) z tytułu sprzedaży.

Natomiast osobną sprawą jest zagadnienie czy świadczenie, w zamian za które otrzymuje się premię jest usługą w rozumieniu ustawy o VAT ?
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usługi zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z powyższego wynika, że świadczeniem usługi jest każde świadczenie nie będące dostawą towaru. Jest to pojęcie znacznie szersze niż w potocznym rozumieniu tego słowa, to znaczy dotyczy nie tylko transakcji polegających na wykonaniu czynności przez podatnika, ale również na powstrzymaniu się od działania.

W sytuacji, gdy premia pieniężna przyznawana jest jako nagroda np. za określone wyniki ( rezultaty ), to wg. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) będzie podlegała opodatkowaniu wg. stawki 22% ( vide art. 8 ust. 1 oraz art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ).

W związku z powyższym przyznanie odbiorcom premii pieniężnych, których wielkość jest uzależniona od spełnienia przez kontrahentów określonych warunków należy traktować jako usługę świadczoną przez nabywcę na rzecz dostawcy. Transakcja tego rodzaju winna być udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez nabywcę ( usługodawcę ) na rzecz dostawcy, który przyznał przedmiotową premię.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika