Jesteśmy właścicielem sanatorium dla Rolników w Nałęczowie. Sanatorium zostało wybudowane w latach (...)

Jesteśmy właścicielem sanatorium dla Rolników w Nałęczowie. Sanatorium zostało wybudowane w latach 1977-1980 ze środków Funduszu Rozwoju Rolnictwa będących w dyspozycji naszego Związku Sanatorium Uzdrowiskowe dla Rolników w Nałęczowie prowadzi działalność w ramach osobowości prawnej Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Lublinie.Sanatorium jest zarejestrowane w Urzędzie Statystycznym nr Regon 000461770-00025. Posiada rejestrację podatkową w Urzędzie skarbowym w Puławach NIP: 716-000-50-85. Związek nasz nie występował o nadanie NIP dla sanatorium jako naszego zakładu czy oddziału.Nasze stanowisko jest takie , ze Sanatorium w dalszym ciągu powinno być osobnym podmiotem podatkowym i rozliczać się na dotychczasowych zasadach w Urzędzie Skarbowym w Puławach.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 17.06.2004 r. informuję, iż sanatorium powinno w dalszym ciągu rozliczać się jako odrębny podatnik od towarów i usług.

Zgodnie z art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z 1 maja 2004 r we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem ? w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług

Porady prawne

Na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy o VAT (ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), zgodnie z brzmieniem art. 5 ust 2 istniała możliwość aby za zgodą urzędu skarbowego podatnikami mogły być również zakłady (oddziały) osoby prawnej wykonujące czynności podlegające opodatkowaniu jeżeli samodzielnie sporządzają bilans.

Jak wynika ze złożonego pisma, WZRKiOR nie występował o wydanie decyzji nadającej sanatorium status odrębnego podatnika. Tak więc rozliczanie podatku VAT przez sanatorium jako odrębnego podatnika nie wynikało z uprzednio wydanej zgody w tym zakresie. Brak jest więc podstaw aby w tej sytuacji znajdował zastosowanie wyżej cyt. art. 160 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług,.

W związku z powyższym stwierdzam jak na wstępie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika