Dotyczy określenia, czy kwota umorzonej pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób (...)

Dotyczy określenia, czy kwota umorzonej pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z póź. zm.).

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z póź. zm.) , uchyla postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PDP/423-3//MD/06 z dnia 12 czerwca 2006r. w sprawie interpretacji dotyczącej określenia czy kwota umorzonej pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z póź. zm.).

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 17 marca 2006r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.
Wątpliwości Jednostki dotyczyły ewentualnego obowiązku odprowadzenia podatku od umorzonych pożyczek udzielonych Jednostce przez Międzynarodową Fundację Zdaniem Jednostkę, umorzona przez Fundację pożyczka nie powinna podlegać opodatkowaniu, bowiem obowiązek taki doprowadziłby do uszczuplenia skromnych środków pieniężnych jakimi dysponuje Jednostka.

Postanowieniem z dnia 12 czerwca 2006r. nr PDP/423-3/MD/06 Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu uznał, że stanowisko jednostki jest prawidłowe. Wskazując na przepis art. 12 ust. 1 pkt 3 a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stwierdził, iż uzyskane przez Jednostkę pożyczki, z chwilą otrzymania decyzji o ich umorzeniu, stają się przychodem podatkowym.
Jednocześnie wyjaśnił, że ponieważ cele określone w regulaminie udzielania pożyczek przez Jednostkę, zawierają się w katalogu zwolnień przedmiotowych określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych to dochody Jednostki przeznaczone wyłącznie na cele określone wskazanym przepisem są wolne od podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, w wyniku dokonanej z urzędu weryfikacji w/w postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po analizie przedmiotowej sprawy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Następuje to ? zgodnie z treścią art. 14 a , § 4 Ordynacji podatkowej w drodze postanowienia.

W myśl postanowień art. 7 § 1 Ordynacji podatkowej podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej podlegająca z mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, iż o tym czy dany podmiot jest podatnikiem określonego podatku decyduje treść przepisów prawa materialnego, które określają krąg podmiotów, na których ciąży obowiązek podatkowy w danym podatku.

W sprawie będącej przedmiotem niniejszej weryfikacji, zapytanie dotyczyło interpretacji postanowień ustawy z dnia 15 lutego 1992r.

o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z póź. zm.). Ustawa ta w art. 1 wskazuje podmioty które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Należą do nich osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust.1 i 3.

Jednostka, która skierowała zapytanie w sprawie interpretacji przepisów w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, została powołana do życia na mocy uchwały z dnia 16.10.2000r. przez Walne Zebranie Członków Kółka Rolniczego. Uchwałą tą dokonano zmiany treści Statutu Kółka Rolniczego w części II, § 6 poz.2 w ten sposób, że rozszerzono zakres zadań Kółka Rolniczego poprzez dodanie następujących zadań:
- tworzenie funduszy poręczycielskich i pożyczkowych,
- inicjowanie i realizacja działań w celu pozyskania środków na finansowanie funduszy poręczycielskich i pożyczkowych.
Zmiany dokonane w Statucie Kółka Rolniczego zostały zatwierdzone postanowieniem Sądu Rejonowego w Opolu .
Jednostka została powołana w ramach struktury organizacyjnej Kółka Rolniczego . Ma dla członków tego Kółka charakter przyzakładowego funduszu pożyczkowego lub kasy zapomogowo ? pożyczkowej. Celem Jednostki jest wyłącznie niezarobkowa działalność statutowa polegająca m.in. na udzielaniu pożyczek jej członkom , którzy jednocześnie są członkami Kółka Rolniczego. Z usług Jednostki korzystają wyłącznie osoby fizyczne. Jednostka utworzona jest w ramach osoby prawnej jaką jest Kółko Rolnicze.

Oznacza to, że Jednostka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, bowiem nie mieści się w żadnej z w/w kategorii podatników. Osobą prawną jest Kółko Rolnicze.
W sprawie podatkowego statusu Jednostki już dnia 30.11.2001 wypowiedział się Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, gdzie w piśmie nr PDP-005/082001, działając na podstawie art. 14 § 4 Ordynacji podatkowej udzielił Kółku Rolniczemu interpretacji, w której słusznie wskazał, iż o utworzeniu wszelkiego rodzaju przyzakładowych funduszy pożyczkowych decydują ich założyciele. Uchwalają oni statut, dokonują wyboru organów przewidzianych w statucie oraz określają prawa i obowiązki zarówno organów stanowiących jak i pożyczkobiorców. Fundusz nie stanowi odrębnej organizacji, nie posiada osobowości prawnej i jako taki nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosownie do postanowień art. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatnikiem podatku dochodowego jest natomiast Kółko Rolnicze.

Uwzględniając zatem powyższe uregulowania prawne jak też treść w/w interpretacji Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego z dnia 30.11.2001r., Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym w zakresie zawartym w pytaniu skierowanym przez Jednostkę, podmiotem uprawnionym do wystąpienia z wnioskiem w trybie art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej było Kółko Rolnicze i tylko ono może być adresatem postanowienia o którym mowa w art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej.

W świetle powyższych okoliczności, w/w postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 12.06.2006r. wydano z naruszeniem art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej, gdyż interpretacja została udzielona osobie nie będącej podatnikiem w rozumieniu cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym, działając na podstawie art. 14 b § 5 Ordynacji podatkowej , Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu niniejszą decyzją uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 12.06.2006r., jako wydane z rażącym naruszeniem prawa, tj. art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej.

W sprawie uzyskania wiążącej interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej, w zakresie uznania za przychody podatkowe kwoty umorzonej pożyczki, może wystąpić Kółko Rolnicze posiadające status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, którego dotyczy przedstawiony w zapytaniu problem.

Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika