Czy do wartości nieruchomości nabytych w drodze zasiedzenia należy doliczać wartość budynku, który (...)

Czy do wartości nieruchomości nabytych w drodze zasiedzenia należy doliczać wartość budynku, który został wybudowany przez spółdzielnię z własnych środków?.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 listopada 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, odnośnie ustalenia wartości nieruchomości nabytych przez Spółdzielnię w drodze zasiedzenia stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Spółdzielnię Rzemieślniczą 'X' stanu faktycznego wynika, iż w dniu 1 września 1971 roku na podstawie umowy kupna-sprzedaży Spółdzielnia nabyła nieruchomość gruntową, obejmującą działkę nr (...) o powierzchni 397m2. Umowa ta nie została zawarta w formie aktu notarialnego. Cena sprzedaży, przed denominacją, wynosiła 3800 zł. Około 1971 roku Spółdzielnia weszła również w posiadanie samoistne nieruchomości gruntowej - działki nr (...) o powierzchni 11a3m2. W latach 1971 -1978 Spółdzielnia na ww. działkach wybudowała z własnych środków budynek magazynowy oraz pawilon biurowo - usługowy.

Porady prawne

Regulując stan prawny wymienionych nieruchomości, Spółdzielnia wszczęła postępowanie przed Sądem Rejonowym w (...). Na podstawie postanowienia ww. Sądu z dnia 28 kwietnia 2005 roku stwierdzono, że Spółdzielnia nabyła przez zasiedzenie z dniem 1 stycznia 2002 roku własność nieruchomości położonej w (...) oznaczonej jako parcele gruntowe nr (...) i (...). Postanowienie stało się prawomocne z dniem 20 maja 2005 roku.

W dniu 18 listopada 2005 roku Spółdzielnia wystąpiła z zapytaniem:'Czy do wartości nieruchomości nabytych w drodze zasiedzenia należy doliczać wartość budynku, który został wybudowany przez Spółdzielnię z jej własnych środków?'
Odnośnie kwestii doliczenia wartości budynku znajdującego się na zasiedzonej nieruchomości, w opinii wnioskodawcy, winny mieć zastosowanie posiłkowe art. 7 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn ( Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ) stanowiące, że przy nabyciu w drodze zasiedzenia wyłącza się z podstawy opodatkowania wartość nakładów dokonanych na rzecz (w tym wypadku nieruchomość) przez nabywcę podczas biegu zasiedzenia (ust. 4) oraz uznające, że jeżeli budynek stanowiący część składową gruntu będącego przedmiotem nabycia został wzniesiony przez osobę nabywającą nieruchomość przez zasiedzenie, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość tego budynku.

Tutejszy organ podatkowy po wnikliwym zapoznaniu z całością zebranego materiału stwierdził co następuje: Spółdzielnia, będąc osobą prawną, podlega ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zmianami) i stosownie do jej postanowień winna ustalić wartość nabytych nieruchomości.

Z uwagi na fakt, iż Spółdzielnia wybudowała budynek magazynowy i pawilon biurowo - usługowy wyłącznie z własnych funduszy, co zostało poświadczone w akcie notarialnym Rep. A nr 148/92 z dnia 17 lutego 1992 r., przedłożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym, budynek ten nie stanowi przysporzenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, którego wartość należałoby doliczyć do wartości nieruchomości nabytej nieodpłatnie w drodze zasiedzenia.

W świetle powyższego, stanowisko zawarte we wniosku uznaje się za prawidłowe.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika