Czy otrzymyane dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika jest przychodem opodatkowanym (...)

Czy otrzymyane dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika jest przychodem opodatkowanym podatkiem dochodowym?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 13 listopada 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie nie zaliczenia do przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym otrzymanego dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Pana ... stanu faktycznego wynika, iż Podatnik złożył do Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie wniosek o przyznanie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika i decyzją z dnia 19.10.2006 wydaną przez Burmistrza Miastai Gminy Skawina zostało mu przyznane, za okres 24 miesięcy praktycznej nauki zawodu, dofinansowanie w wysokości 4.848,45 zł w formie jednorazowej wypłaty.

Porady prawne

W dniu 13 listopada 2006 r. Pan ... złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie, czy otrzymana kwota dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem Podatnika kwota dofinansowania nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Do wniosku Podatnik dołączył decyzję wydaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Skawina w sprawie przyznania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika, wydaną na podstawie art. 70b ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.).

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (...).
Z powyższego przepisu wynika generalna zasada konieczności opodatkowania dotacji podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak w ustawie przewidziano zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub z budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 47b powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r., wolne od podatku dochodowego byty dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Przepis ten został uchylony przepisem art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), przy czym na podstawie art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619) zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 47b ustawy (...) stosowano w zakresie i na zasadach dotychczasowych do dnia 31 grudnia 2006 r.
Wynika z tego, że wolne od podatku dochodowego są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego otrzymane do dnia 31 grudnia 2006 r.

Biorąc pod uwagę brzmienie ustępu 8 art. 70b w/w ustawy o systemie oświaty, który stanowi iż dofinansowanie z budżetu państwa kosztów kształcenia młodocianych pracowników odbywa się w ramach dotacji celowej na zadania własne, przyznane Podatnikowi w dniu 19.10.2006 dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika - jako dotacja z budżetu państwa - jest zwolnione z opodatkowania na podstawie w/w przepisów.
Równocześnie w myśl art. 23 ust. 1 pkt 56 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki i koszty sfinansowane dotacją nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Wobec powyższego odnosząc cytowane przepisy do zadanego przez Pana pytania, dotyczącego otrzymanego w 2006 roku dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika, należy przyjąć iż stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnikalpłatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika